Z punktu widzenia przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały przy tak nagłym zatrzymaniu gospodarki, proponowane przez rząd rozwiązania są dalece niewystarczające.
Podstawowym problemem dzisiaj są przede wszystkim płynność finansowa, niezapłacone przez kontrahentów faktury, kłopoty z finansowaniem w bankach oraz liczne kwestie prawne – w tym kontraktowe oraz to, że wiele branż po prostu całkowicie stanęło (np. restauracje, branża rozrywkowa, transport, turystyka). W tych obszarach przedsiębiorcy nie dostaną w zasadzie nic.
Kluczowe obszary sygnalizowane przez przedsiębiorców (np. płatności podatków, zaliczek na podatki, rozwiązań kontraktowych, urzędowych, zamówień publicznych) pozostały bez odpowiedzi. Co to oznacza dla biznesu? Że trzeba z tą nadzwyczajną sytuacją poradzić sobie istniejącymi narzędziami, mając nadzieję na zrozumienie po stronie urzędników, kontrahentów i instytucji.
Najważniejsze jest w tej chwili dokonanie szybkiego przeglądu sytuacji, wyszukanie i szybkie wdrożenie rozwiązań na najbliższe tygodnie, czy miesiące. – Liczyłbym również na to, że w najbliższych dniach rząd przedstawi znacznie mocniejszą propozycję wsparcia dla przedsiębiorców i nie okaże się, że przedsiębiorcy będą musieli przetrwać ten kryzys sami – mówi Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków i wskazuje kilka propozycji możliwych do wdrożenia już:
- Umożliwienie wpisywania strat walki przedsiębiorstw z koronawirusem w koszty uzyskania przychodów w latach następnych.
- Pełne odblokowanie możliwości korzystania ze środków pieniężnych przedsiębiorcy zgromadzonych na rachunkach VAT split-payment.
- Przyspieszenie terminów zwrotu VAT do 15 dni (z dzisiejszych 60).
- Przesunięcie obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych on-line.
- Wydłużenie, w toku prowadzonych kontroli podatkowych, terminów na złożenie wyjaśnień/przedstawienie dokumentów przez przedsiębiorcę (dzisiaj 3-7 dni).
- Odroczenie obowiązków związanych z zapłatą podatków oraz innych zobowiązań publiczno-prawnych (do 31 marca przedsiębiorcy składają roczny CIT, muszą podpisać sprawozdania finansowe za 2019 r., realizować przelewy do US, ZUS. Wielu z nich nie jest przygotowanych na pracę zdalną albo w sytuacji kwarantanny pracowników lub ograniczeń możliwości przemieszczania się).
Kontakt do eksperta:
Michał Borowski
ekspert BCC ds. podatków
tel. 795 197 912
e-mail: michal.borowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl