Eksperci kancelarii Sadkowski i Wspólnicy przygotowali specjalny dokument, gdzie zebrano najważniejsze zmiany określone w projekcie tzw. Tarczy Antykryzysowej.
1. Zmiany w zakresie prowadzenia robót budowlanych (art. 12 specustawy):
– nałożenie na inwestora obowiązku niezwłocznego poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej o robotach budowlanych oraz o zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, które następują w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. W przypadku robót budowlanych należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Z kolei dla zmiany sposobu użytkowania konieczne jest wskazanie dotychczasowego i zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
– jeżeli prowadzenie powyższych robót budowlanych powoduje zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, organ administracji architektoniczno-budowlanej, w drodze decyzji podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, niezwłocznie ustala wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń ich prowadzenia;
– nałożenie na inwestora obowiązku zapewnienia objęcia kierownictwa oraz nadzoru przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane nad robotami budowlanymi prowadzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, których rozpoczęcie, zgodnie z przepisami ustawy- Prawo budowlane, wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
2. Zmiany w zakresie handlu w niedzielę (art. 15i specustawy) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni następujących po jego odwołaniu, a w przypadku ogłoszenia stanu epidemii – w okresie jego obowiązywania albo w okresie 30 dni następujących po jego odwołaniu zakaz handlu nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.
– powyższy przepis nie ma zastosowania w niedziele, w które przypada święto.
3. Zmiany mające na celu przesunięcie terminu wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (art. 15j specustawy)
– wnoszenie opłat za 2020 rok z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego przesunięto z „do 30 marca” do „do dnia 30 czerwca 2020 r.”.
4. Zmiany w zakresie umów o imprezę turystyczną (art. 15k specustawy):
– zgodnie z art. 15 nowelizowanej ustawy odstąpienie przez podróżnego od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy (w trybie art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych) lub rozwiązanie takiej umowy przez organizatora (w trybie art. 47 ust. 5 pkt 2) jest skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki, jeżeli to odstąpienie lub rozwiązanie miało bezpośredni związek z wybuchem epidemii;
– odstąpienie od umowy bądź jej rozwiązanie nie jest skuteczne w przypadku wyrażenia przez podróżnego zgody na otrzymanie w zamian od organizatora turystyki vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Vouchery podlegają ochronie na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki;
– art. 31h specustawy – przepis przejściowy dot. odstąpienia od umów: w przypadkach, gdy doszło już do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej lub też do jej rozwiązania, a nie upłynął jeszcze termin na dokonanie zwrotu opłat lub wpłat, o których mowa w art. 47 ust. 4 lub w art. 47 ust. 5 ustawy o imprezach turystycznych, powyższe postanowienia art. 15k stosuje się odpowiednio.
Poniżej cały dokument zawierający zmiany:
Najważniejsze zmiany określone w założeniach tzw. Tarczy Antykryzysowej
#bccpokonamytenkryzys