Szczegółowe uwagi BCC do poszczególnych zapisów tzw. Tarczy Antykryzysowej

2020.03.27 Szczegółowe uwagi BCC do poszczególnych zapisów tzw. Tarczy A…

30.03.2020

Business Centre Club opracował szczegółowe uwagi do poszczególnych zapisów tzw. Tarczy Antykryzysowej. Eksperci zaproponowali takie regulacje i zmiany, które w ich ocenie usprawnią pomoc i wsparcie niezbędne całej gospodarce w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

W zakresie przestoju ekonomicznego Business Centre Club proponuje poniższe rozwiązania:

“Racjonalne jest, aby decyzję o obniżeniu etatu lub przestoju ekonomicznym podejmował samodzielnie pracodawca. Uzgodnienia ze stroną społeczną mogą dotyczyć co najwyżej sposobu organizacji pracy (np. zmiany rozkładu czasu pracy spowodowanego zmianą godzin otwarcia sklepu).

uwagi do art. 15 g. ust. 11 – 15 ustawy „tarcza antykryzysowa”.
Zgodnie ze wcześniejszą wersją ustawy:

Art. 15 g. ust. 11:
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi (…). Gdy takiej organizacji nie było wówczas pracodawca miał ustaleń dokonać z przedstawicielami pracowników.

Na zawarcie porozumienia pracodawca i strona społeczna miała 2 dni, po tym terminie warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy mógł narzucić samodzielnie pracodawca. Rozwiązanie to było racjonalne, uzasadnione w obliczu obecnej sytuacji.

Obecnie zaproponowane rozwiązanie zakłada, iż pracodawca bezwzględnie będzie musiał zawrzeć porozumienie ze stroną społeczną i nie będzie w stanie narzucić jego treści (rezygnacja z ww. terminu „2 dni”). Jest to rozwiązanie nieuwzględniające specyfiki konsultacji pracodawców i organizacji związkowych. Nawet w obliczu obecnej sytuacji istnieje bardzo duże ryzyko, iż związki zawodowe będą te negocjacje przedłużać a pracodawca pogrążony w trudnej sytuacji finansowej nie będzie mógł wówczas skorzystać z przestoju i obniżenia etatu na warunkach zawartych w „tarczy antykryzysowej”.

Konieczna jest rezygnacja z wyborów przedstawicielstwa pracowników u pracodawców u których nie funkcjonują organizacje związkowe. Nie jest to odpowiedni moment na takie ustalenia. Należy pamiętać, iż rozwiązanie to miałoby zastosowanie nawet do małych, rodzinnych firm co jest nieracjonalne.
Zbędny jest także obowiązek wysyłania porozumienia do okręgowego inspektora pracy. Jest to kolejny formalizm który zmusi jedynie PIP do prowadzenia kolejnej statystyki bez realnego przełożenia na ochronę praw pracowników (co jak wydaje się było celem twórców najnowszego projektu ustawy).

Nie jest jasne wyrażenie „warunki i tryb wykonywania pracy”. Czy odnosi się ono do:

a) możliwości obniżenia etatu lub wypłaty obniżonego wynagrodzenia przestojowego;

b) czy jedynie do samego sposobu organizacji pracy a decyzję o obniżeniu etatów lub wypłacie obniżonego wynagrodzenia przestojowego podejmuje sam pracodawca bez strony społecznej?

Wszystkie uwagi w załączonym dokumencie:

Szczegółowe uwagi BCC do poszczególnych zapisów tzw. Tarczy Antykryzysowej 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL