BCC proponuje harmonogram odmrażania gospodarki

24.04.2020

W oparciu o badania opinii przedsiębiorców oraz konsultacje z prof. Robertem Flisiakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Chorób Zakaźnych, przewodniczącym Central European Hepatologic Collaboration, BCC proponuje następujący harmonogram odmrażania gospodarki:

 

 

Spadku dziennej liczby zachorowań możemy się spodziewać najwcześniej w połowie maja, co sądząc po podanym terminie otwarcia szkół pokrywa się z prognozami Ministerstwa Zdrowia. Ten moment – pojawienie się trendu spadkowego – należy traktować jako punkt zwrotny. Jeżeli wystąpi w połowie maja będzie to scenariusz optymistyczny. Pesymistyczny oznacza przeciągnięcie się zakażeń do czerwca.

Przyjmując scenariusz optymistyczny, z listy wskazywanych przez przedsiębiorców sfer gospodarki do odmrożenia, podane wyżej obszary aktywności mogłyby ruszyć przy pewnych zastrzeżeniach:

hotele – z limitami liczby miejsc,
sklepy w galeriach handlowych i poza nimi – początkowo z limitowaniem jednoczesnej liczby klientów i personelu w pomieszczeniach,
zakłady fryzjerskie – z ograniczeniem usług do podstawowych i ich limitem czasowym (co zmniejszałoby ryzyko i zwiększało przepustowość) oraz ograniczeniem liczby klientów w tym samym czasie,
komunikacja międzynarodowa – zależy od wielu uwarunkowań związanych z sytuacją w innych krajach,
kina i teatry – mogą zostać otwarte dopiero wówczas, gdy liczba zachorowań spadłaby do poziomu poniżej 50 dziennie.

Zdaniem specjalistów epidemiologów, przy programowaniu sekwencji odmrażania poszczególnych branż gospodarki, nie należy traktować jako tożsamych (jak przyjęto w obostrzeniach) salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W tych drugich, kontakt miedzy klientem, a pracownikiem jest bliższy i dłuższy, więc stosowane środki ostrożności powinny być większe. Analogiczne postępowanie należy przyjąć w odniesieniu do innych usług. Sytuacja przez cały czas wymagałaby monitorowania. Społeczeństwo ma obecnie wyrobione mechanizmy samoograniczające, nad którymi tylko należy czuwać i je utrwalać. Trzeba także brać pod uwagę, że dane epidemiologiczne mogą być obarczone błędem z powodu zbyt małej liczby wykonywanych testów.

Przedsiębiorcy o odmrażaniu gospodarki

93,6 proc. przedsiębiorców uważa, że wznowienie działalności pod warunkiem korzystania (na koszt firmy) z maseczek, rękawiczek, środków dezynfekcyjnych itp. byłoby dla nich rozwiązaniem do zaakceptowania. Pokazuje to, że pracodawcy nie postrzegają poniesienia dodatkowych kosztów na ewentualne zabezpieczenia swoich pracowników i klientów jako bariery powrotu na rynek.

Aby móc funkcjonować, nawet w ograniczonym zakresie, przedsiębiorcy deklarują, że podejmą działania samoregulacji – system dobrych praktyk związanych z ochroną i higieną miejsc pracy, które zabezpieczyłyby ich pracowników i klientów przed ryzykiem zakażenia koronawirusem, np.: zachowanie 2 metrów odstępu między pracownikami oraz między pracownikami i klientami (84,1 proc.), stosowanie rękawiczek w specyficznych branżach (72,7 proc.), wprowadzenie wahadłowego trybu pracy w biurach – część pracowników na miejscu, część na pracy zdalnej (68,2 proc.), pomiar temperatury ciała pracowników przed przystąpieniem do pracy (63,6 proc.), obowiązkowe stosowanie maseczek (52,3 proc.), odseparowanie pracowników od klientów za pomocą dodatkowych środków np. plastikowych osłon (45,5 proc.), ograniczenie liczby pracowników w pomieszczeniu biurowym do jednej osoby (36,4 proc.) itp.

Te propozycje działań już dzisiaj sprawdziły się w spożywczych placówkach handlowych. Wobec tego ich zastosowanie w innych dziedzinach nie powinno być problemem.

BCC proponuje harmonogram odmrażania gospodarki

Marek Goliszewski
prezes BCC
przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
tel. 600 251 351

Emil Muciński
rzecznik BCC, Instytut Interwencji Gospodarczych
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL