Pierwotnym założeniem ustawy o zawodzie farmaceuty było kompleksowe uregulowanie wykonywania zawodu farmaceuty. Niestety, w trakcie prac nad ustawą w Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty oraz samej Komisji Zdrowia, do projektu wprowadzono szereg poprawek, które wypaczają wiele spośród pierwotnie przyjętych rozwiązań.
Na skutek ich wprowadzenia, aktualna wersja projektu – obok potrzebnej regulacji zawodu aptekarza – stanowi próbę głębokiej i zbędnej ingerencji w rynek apteczny, uderzającej w fundamentalne dla wolnej i uczciwej konkurencji wartości – bezpieczeństwo prawne przedsiębiorców oraz przewidywalność działania organów administracji publicznej – piszą w liście do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii – Jarosława Gowina – Business Centre Club wraz z innymi organizacjami pracodawców (Związkiem Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Lewiatanem, Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców).
Z uwagi na to, że rynek apteczny jest częścią szeroko rozumianego systemu ochrony zdrowia, rozwiązania prawne godzące w przedsiębiorczość na tym rynku godzą również w dostęp pacjentów do tego systemu, stanowiąc tym samym problem z punktu widzenia zdrowia publicznego. W sytuacji kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, w którym wszelkie działania powinny być nakierowane na zwiększenie wydolności systemu ochrony zdrowia, proceduje się ustawę, której przepisy stanowić będą dla tego systemu zbędne biurokratyczne obciążenie. Do tego, jak wyjaśniamy szczegółowo poniżej, mogą wprost wydolność tego systemu obniżać doprowadzając do zamknięć aptek i hurtowni farmaceutycznych.
Nasi członkowie nie są przeciwnikami wprowadzenia wspomnianej ustawy. Wręcz przeciwnie, wszystkie nasze organizacje aktywnie włączały się w prace legislacyjne. Zdecydowanie sprzeciwiamy się jednak kierunkowi, w jakim zmierza jej projekt w aktualnym kształcie i zwracamy uwagę na zagrożenia jakie ze sobą niesie. W naszej ocenie, w obecnej sytuacji dalsze procedowanie projektu w takim kształcie nie powinno mieć miejsca.
Więcej informacji, w tym znaczenie najbardziej niekorzystnych zmian jakie wprowadzono do projektu, w załączeniu.
Pismo do wicepremiera J. Gowina
Kontakt do eksperta:
Marcin Piskorski
przewodniczący Komisji BCC ds. rynku aptecznego
tel. 601 888 294
e-mail: marcin.piskorski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl