BCC NA EEC: Janusz Steinhoff – sesja „Gaz i bezpieczeństwo”

25.04.2023

Rewolucja wśród dostawców – kto zastąpi Rosję jako dostawcę gazu do Europy? Potrzebna nowa infrastruktura – jaka i gdzie? Baltic Pipe i co dalej? Polskie inwestycje w gazownictwo – czy to już kompletny i sprawny system dostaw? To pytania na które odpowiadali uczestnicy sesji zatytułowanej „Gaz i bezpieczeństwo”. Podczas debaty omówiono też możliwości magazynowania w kontekście globalnego rynku i cen gazu oraz szanse na wspólną europejską politykę gazową.

Przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC Janusz Steinhoff podkreślił podczas dyskusji, że poziom wypełnienia magazynów w Polsce i Europie jest wysoki. Ważna jest również redukcja zużycia gazu – będzie on poddany substytucji. Polska dywersyfikacja dostaw to niepodważalny sukces, ale państwo powinno teraz skoncentrować się na funkcjach regulacyjnych.

Lista prelegentów >>

 

Przypomnijmy, że ceny gazu na europejskim rynku spadły poniżej 230 zł za MWh. Cena na giełdzie TTF w kontraktach na kwiecień była w dniu wczorajszym na poziomie 205 zł. Dlatego zaproponowana przez PGNiG obniżka nie rozwiąże problemu wielu polskich przedsiębiorców, którzy za gaz płacić będą nadal dużo więcej niż ich europejscy konkurenci.

– W Business Centre Club wielokrotnie podkreślaliśmy, że rynek energii powinien być w większym stopniu konkurencyjny i otwarty na Europę. Na straży konkurencji powinien stać UOKiK, który w tej materii nie wykazał się konieczną aktywnością – stwierdził Janusz Steinhoff.

Lista Prelegentów >>

Informacja prasowa >>

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL