BCC NA EEC: Łukasz Bernatowicz – sesja „Regulacje, biznes, gospodarka „

25.04.2023

Dr Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego uczestniczył w sesji zatytułowanej „Regulacje, biznes, gospodarka”. Rozmówcy zwracali szczególną uwagę na jakość i stabilność stanowionego prawa z punktu widzenia przedsiębiorców i inwestorów oraz efektywną rola państwa w gospodarce. Padały przykłady rozwiązań, ich długofalowych skutków i regulacji zapewniających warunki realizacji polityki gospodarczej państwa przy zachowaniu wartości wolnego rynku.

– Często mamy 24 godziny na zaopiniowanie ustaw, o ile w ogóle do nas trafią. Żeby w Polsce była dobra legislacja, wymaga ona przede wszystkim konsultacji z ekspertami. – podkreśla dr Łukasz Bernatowicz.

 

Business Centre Club od dawna wskazuje, że nie tylko ustawy ściśle związane z prawem gospodarczym mają wpływ na polskich przedsiębiorców. Przykładem może być tu ustawodawstwo związane ze sprawą Krajowego Planu Odbudowy.

– Polski przedsiębiorca zawsze był bardzo kreatywny, miał gen przetrwania zakodowany w swoim DNA, natomiast nie można wykorzystywać go do granic jego możliwości, a to się w Polsce dzieje od wielu lat – mówił w najnowszym wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria dr Łukasz Bernatowicz -Wystarczy wspomnieć Polski Ład, który postawił polskie firmy w bardzo ciężkiej sytuacji, przedtem była pandemia, potem przyszła wojna na Ukrainie. Remedium na tę złą sytuację miały być środki z KPO. Pozbawieni ich polscy przedsiębiorcy mimo swojej niezwykłej żywotności, woli przetrwania i kreatywności tracą dystans do swoich konkurentów z zagranicy i to nie tylko do tych zachodnich, ale nawet do czeskich, słowackich czy z krajów bałtyckich, z którymi z powodzeniem do tej pory konkurowali. Nie da się brać udziału w wyścigu, kiedy konkurencja dostaje doping, a my biegniemy ostatkiem sił.

– Jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego na każdym posiedzeniu plenarnym zadaję pytanie, co ze środkami z KPO dla polskich firm. Odpowiedzi zawsze są w zasadzie takie same, że te środki będą, ale nie wiemy kiedy. Wierzymy, że one będą, bo trudno przyjąć do wiadomości, że miałoby ich definitywnie nie być, natomiast każdy kwartał, każdy miesiąc, każdy tydzień zwłoki odbija się bardzo negatywnie na naszej gospodarce i kondycji naszych firm, te środki powinny pracować już od dawna. Te środki sam premier zapowiadał jako ogromny impuls modernizacyjny naszej gospodarki i one są po prostu potrzebne – podsumował ekspert BCC.

Lista prelegentów >>

Informacja prasowa >>

 

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL