FESTIWAL FILMOWY FILMATURA.HŁASKO 2024

18.03.2024

Festiwal FILMATURA.HŁASKO, organizowany pod patronatem Business Centre Club przez Fundacje Filmową What’s Your Story? odbędzie się w dniach 11-15 września w Warszawie.

Festiwal ma przede wszystkim upamiętnić wyjątkową postać, jaką w polskiej kulturze był wybitny pisarz – Marek Hłasko. W roku 2024 mija dokładnie 90 lat od jego urodzin, a rok 2024, dzięki staraniom Fundacji Filmowej What’s Your Story? oraz Stowarzyszenia im. Marka Hłaski został przez Sejm ogłoszony Rokiem Marka Hłaski.

Hłasko będzie pretekstem do pokazania jak silne więzi łączą świat literatury i świat filmu oraz tego, że często dobre filmy powstają z dobrej literatury. Związki Marka Hłaski z filmem od początku jego kariery były częste. Można zatem uznać go za współtwórcę nurtu, który w drugiej połowie lat 50. królował w polskim filmie, czyli ‘szkoły polskiej’. Jedną z głównych cech wspomnianego nurtu było silne zakorzenienie realizowanych scenariuszy w dobrej rodzimej literaturze. Hłasko natomiast był z pewnością jednym z najwybitniejszych przedstawicieli aktywnego wtedy młodego pokolenia literatów.

Oparte na prozie Hłaski tak wybitne filmy jak „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa, czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego należą zdecydowanie do grona najwybitniejszych dzieł filmowych tamtego okresu. Wpływ Hłaski na kinematografię, zwłaszcza polską, choć nie tylko, jest jednak szerszy i z całą pewnością wart przybliżenia polskiej publiczności.

W ramach festiwalu pokażemy kilkadziesiąt filmów nawiązujących bezpośrednio lub kontekstowo do twórczości Hłaski – polskich, zagranicznych, dokumentalnych, krótkich i telewizyjnych. Ponadto, w ramach wydarzeń specjalnych planujemy m.in. koncert jazzowy, wycieczkę po Warszawie śladami Marka Hłaski, czytanie performatywne nigdy nie zrealizowanego scenariusza Hłaski, a także liczne spotkania z ekspertami, twórcami, czy konferencję naukową.

Partnerami festiwalu są Stowarzyszenie im. Marka Hłaski, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Instytut Badań Literackich PAN, Centrum Kultury Filmowej A. Wajdy, Wydawnictwo Iskry, Instytut Mikołowski, Wydział Polonistyki UJ, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz marka odzieżowa BYTOM.

Kontakt:

 

Więcej informacji:

Facebook >>

Instagram – whatsyourstory_ff

Na stronie internetowej >>

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL