Interwencja BCC u Prezesa Rady Ministrów

17.01.2022

Business Centre Club w ramach gwarancji udzielanej swoim firmom członkowskim interweniuje w ich sprawach w różnych instytucjach i u przedstawicieli organów publicznych i władzy. Część spraw prowadzi Kancelaria Płonka Ozga Adwokaci i Radcowie Prawni.

W ramach jednej z interwencji BCC wystosowało list do Premiera Mateusza Morawieckiego w związku z problemem pominięcia niektórych najemców w galeriach handlowych przy planowanej ustawowej regulacji wysokości czynszów. Z informacji dostępnych publicznie wynika bowiem, iż w najbliższym czasie rząd planuje wprowadzenie 80% obniżki czynszu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych powyżej 2000 m2 oraz 50% obniżkę w okresie trzech miesięcy po zakończeniu zakazu. Pomocą nie będą natomiast objęte podmioty, które pomimo zamknięcia galerii handlowych, pozostają otwarte np. apteki, drogerie, a zatem przedsiębiorcy pełniący bardzo istotną społecznie rolę. Zdaniem BCC także w przypadku tych przedsiębiorców, niezbędna jest pomoc rządu i uwzględnienie ich w planowanych rozwiązaniach dotyczących poprawy sytuacji najemców w galeriach handlowych.

Członek BCC zgłosił problem prowadzenia w tym samym czasie podwójnej kontroli wobec jego firmy przez dwa organy skarbowe z różnych miast Polski. Po weryfikacji w ramach interwencji BCC okazało się jednak, że jedna z prowadzonych czynności to kontrola wewnętrzna instytucjonalna, gdzie poprzez wewnętrzne komórki KAS, kontrolowane są czynności samej Administracji podatkowej. W drugim przypadku została wszczęta właściwa kontrola wobec podatnika. Możliwe jest zatem równoległe podejmowanie pewnych czynności dotyczących tej samej sprawy przez różne organy skarbowe w tym samym czasie.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL