W ostatnim czasie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego oraz tzw. złą demografią rośnie liczba osób opuszczających rynek pracy. Osłabienie aktywności zawodowej jest widoczne w szczególności w zderzeniu z niską dzietnością (wskaźnik poniżej 1.3, przy zastępowalności pokoleń na poziomie 2.1).
Wskaźnik pokrycia wypłat z funduszu emerytalnego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych składkami w ostatnich trzech latach (2018-2020), spadł z 71,3% do 63,7%, reszta jest pokrywana z budżetu państwa.
Dostępne dane wskazują, że okres przeżycia na emeryturze może sięgać 20-25 lat. Oznacza to, iż w przypadku niskiego wskaźnika aktywności zawodowej, dopłaty do FUS osiągną skalę ograniczającą możliwości rozwoju państwa. – Granica kryzysu finansów emerytalnych ostatnio bardzo się przybliżyła – podkreśla dr Wojciech Nagel, minister ubezpieczeń społecznych w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
W 2017 r. Ministerstwo Rozwoju wystąpiło z inicjatywą, której istotą było premiowanie obywateli decydujących się na pozostanie na rynku pracy po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Założenia tej inicjatywy zawierały zachęty finansowe związane z pozostaniem na rynku pracy dłuższym o rok lub 2 lata.
BCC deklaruje wsparcie dla rekomendowanych działań w omawianej sferze, poprzez ew. włączenie się w prace projektowe, wkład merytoryczny oraz udział ekspertów z omawianej dziedziny.
Kurcząca się liczba osób pracujących oraz ich spadająca relacja do rosnącej populacji emerytów i rencistów, czynią podobne projekty niezwykle istotnymi do opracowania i wdrożenia. Rozwiązań proaktywizacyjnych może być więcej, zarówno w sferze podatkowej, jak i związanej z promocją zdrowego stylu życia.
Wedle dostępnych analiz, kontynuacja pracy przez kolejny rok zamiast przejścia na emeryturę, może powiększyć przyszłe świadczenie o blisko 8% miesięcznie.
Pismo BCC do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii – Jarosława Gowina – w załączeniu.
Pismo ZP BCC do wicepremirera Jarosława Gowina
Kontakt z ekspertem:
dr Wojciech Nagel
ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych
minister ubezpieczeń społecznych w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
tel. 601 329 181
e-mail: wojciech.nagel@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl