Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – INNOWACJE: Konieczne jest przyspieszenie uruchomienia środków z funduszy UE z perspektywy 2021-2027

15.04.2022

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC przygotował raport dotyczący I kwartału 2022 r. z dziedziny: PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I INNOWACJE.

BOŻENA LUBLIŃSKA-KASPRZAK
minister ds. przedsiębiorczości i innowacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Ekonomistka, menadżer z wieloletnim doświadczeniem. Ekspert z zakresu programowania i wdrażania polityk przedsiębiorczości i innowacyjności, zarządzania projektami i programami finansowanymi ze środków UE. Organizator projektów międzynarodowej promocji Polski (EXPO Szanghaj, EXPO Mediolan). Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, ekspert parlamentarny, członek organów nadzoru spółek prawa handlowego. W latach 2009-2016 prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Innowacyjności (TAFTIE).

Tel. 667766700, e-mail: bozena.lublinska-kasprzak@bcc.org.pl

WSKAZANIA DLA RZĄDU

Konieczne jest przyspieszenie prac związanych z uruchomieniem środków z funduszy Unii Europejskiej z nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Dopiero 25 stycznia b.r. odbyło się spotkanie inaugurujące negocjacje formalne Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) a Komisją Europejską (KE). Umowa Partnerstwa (UP) to najważniejszy dokument określający, w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. UP odpowiada zarówno na polskie potrzeby rozwojowe, jak i priorytety unijne. Dotyczy 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej liczy, że zakończy negocjacje Umowy Partnerstwa w II kwartale 2022, ale to nie oznacza jeszcze uruchomienia programów i konkursów dla szerokiego grona potencjalnych beneficjentów, w tym przedsiębiorców. Do tego potrzebne będzie jeszcze wynegocjowanie kształtu poszczególnych programów- krajowych i regionalnych z KE, przygotowanie legislacji krajowej, szczegółowych zasad udzielania wsparcia w ramach tych programów, przygotowanie systemu instytucjonalnego wdrażania programów. W tym kontekście uruchomienie pierwszych konkursów jeszcze w tym roku, na co szczególnie w kontekście sytuacji gospodarczej oczekują przedsiębiorcy, wymaga bardzo dużej mobilizacji wszystkich instytucji rządowych i samorządowych zaangażowanych w ten proces.

PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH DZIAŁAŃ RZĄDU

Pozytywy:

1. Zakończenie prac nad rządową ustawą o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 tzw. ustawą wdrożeniowa dla funduszy europejskich, stanowiącą podstawy dla realizacji umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów dotyczących polityki spójności w perspektywie finansowej 2021-2027. Nowe przepisy wynikają z rozpoczęcia w 2021 r. nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityki spójności z budżetu UE. Ustawa wprowadza mechanizmy koordynacji programów współfinansowanych z funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności. Zawiera także szczegółowe przepisy dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Regulacja wprowadza przepisy szczegółowe dotyczące Funduszy Europejskich. W ustawie określa się zadania poszczególnych instytucji uczestniczących w systemie wdrażania, zasady wyboru projektów do dofinansowania, zasady kontroli realizacji programów i projektów. Ustawa określa również zasady i podstawowe dokumenty, które służą realizacji inwestycji dofinansowanych z funduszy europejskich. Projekt ustawy określa m.in.:

    • system instytucjonalny;
    • kwestie finansowe związane m.in. z rozliczeniami z Komisją Europejską;
    • kwestie dotyczące kontroli, nieprawidłowości i nakładania korekt;
    • zasady wyboru projektów i procedurę odwoławczą;
    • obowiązki związane z unijną polityką e-Cohesion;
    • mechanizmy umożliwiające realizację instrumentów terytorialnych wynikających z rozporządzeń Komisji Europejskiej (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, Inne Instrumenty Terytorialne);
    • zasady monitorowania postępu i sprawozdawczości z realizacji programów oraz projektów.

W ustawie wprowadza się także szczegółowe przepisy dotyczące Krajowego Planu Odbudowy.

2. Podjęcie szeregu inicjatyw ułatwiających zakładanie i prowadzenie biznesu w Polsce przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24.02.2022 oraz zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce. Prezydent RP 12 marca br. podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Zakłada ona m.in. legalizację pobytu Ukraińców w Polsce przez 18 miesięcy (do 23 sierpnia 2023 r.) i możliwość uzyskania przez nich numeru PESEL. Dzięki temu przedsiębiorcy z Ukrainy mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Powstała specjalna strona biznes.gov.pl/Ukraina gdzie można znaleźć informacje dotyczące tego, jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Internetowe wnioski w sprawie założenia firmy w Polsce mogą składać obywatele Ukrainy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju od 24 lutego 2022 r. Dotyczy to również osób, które przybyły do Polski wcześniej i przebywają tu legalnie na podstawie przepisów Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach oraz posiadają nr PESEL. Obywatele Ukrainy mogą założyć zarówno firmę jednoosobową (należy ją zarejestrować w CEIDG), jak również dowolną spółkę osobową lub kapitałową, w tym spółkę jawną. Jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG mogą założyć obywatele Ukrainy, którzy przebywają legalnie w Polsce i posiadają numer PESEL. Mogą to zrobić online lub w urzędzie. Pracodawcy mogą zatrudniać obywatel Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego br. i deklarują pozostanie na terytorium RP. Obywatela Ukrainy można zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

Zagrożenia:

Wciąż brak jest decyzji w zakresie odblokowania środków unijnych na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jest programem określającym sposób wykorzystania środków w ramach Funduszu Odbudowy, będącego odpowiedzią Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa. Dotacje i preferencyjne pożyczki mają pomóc krajom Unii Europejskiej w wyjściu z kryzys wywołanego przez pandemię COVID-19. Polska w ramach funduszu ma otrzymać 58 mld euro. Do odblokowania pieniędzy KPO potrzebne jest zakończenie sporu o praworządność. KE wymaga likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN i przywrócenie do orzekania ukaranych przez nią sędziów, tak jak chce wyrok TSUE.

Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. I kwartału 2022 r. W najbliższych dniach będziemy prezentować poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją gospodarczą oraz rekomendacje dla rządu na najbliższe miesiące.

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – INNOWACJE

Kontakt:

Mirosław Kasprzak
Rzecznik BCC
tel. 608 529 504
e-mail: miroslaw.kasprzak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL