· Weryfikowanie prawa do uzyskania subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju na podstawie rejestru VAT oraz ZUS może być mylące i krzywdzące dla wielu polskich przedsiębiorców.
· Już pierwszego dnia składania wniosków, wielu z nich przekonało się, że pomimo znacznego spadku obrotów z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem, pomoc im się nie należy.
· Należy zmodyfikować kryteria przyznawania pomocy, aby nie dopuścić do nieuprawnionego pominięcia dużej części firm.
W pierwszej kolejności, grupą wykluczoną z pomocy PFR mogą stać się przedsiębiorcy rozliczający VAT kwartalnie. W ich przypadku, spadek obrotów w kwietniu będzie widoczny w rejestrze VAT dopiero po 25 lipca, czyli po terminie składania deklaracji VAT za II kwartał.– Dla wielu przedsiębiorców to może być za późno. Ich firmy nie przetrwają do tego czasu bez rządowej pomocy, ponieważ środki na przetrwanie kryzysu potrzebne są im teraz – wyjaśnia prof. Adam Mariański, ekspert BCC i przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Druga grupa przedsiębiorstw, która może zostać wykluczona z pomocy w ramach Tarczy Finansowej to firmy, które w obrocie gospodarczym stosują mechanizm zaliczek. Zaliczki stosuje mnóstwo firm w obrocie B2B, popularne są także w tych branżach B2C, gdzie klient zamawia coś z dłuższym terminem realizacji. Klasycznym przykładem będzie branża turystyczna. Mimo spadku obrotów przedsiębiorca nie może liczyć na wsparcie z PFR. – Takie podejście prowadzić może do dyskryminacyjnego traktowania niektórych przedsiębiorców, a nawet całych branż – podkreśla prof. Adam Mariański.
Więcej informacji w załączeniu
Pismo do MR w sprawie subwencji z PFR
Tarcza Finansowa PFR – kryteria mogą prowadzić do dyskryminacji przedsiębiorców
Kontakt do eksperta:
prof. dr hab. Adam Mariański
ekspert BCC ds. podatków, sukcesji biznesu i restrukturyzacji
przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych
tel. (22) 578 50 00, (42) 207 76 76
e-mail: adam.marianski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl