Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego w bankach, dotyczące polityki wynagrodzeń w zakresie zmiennych składników wynagrodzenia stanowią implementację nowego brzmienia art. 94 Dyrektywy CRD IV, wprowadzonego przez Dyrektywę CRD V *. Celem zmian w prawie UE jest wzmocnienie systemu finansowego w Unii oraz uodpornienie instytucji finansowych na ewentualne przyszłe wstrząsy i kryzysy finansowe. Wydaje się, że – mimo, iż proces legislacyjny na poziomie UE został zainicjowany jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 – cel zmian nabiera szczególnego znaczenia w kontekście ogólnoświatowej sytuacji pandemicznej i skorelowanych z nią niepewności na rynkach finansowych.
Można założyć, że modyfikacje polityki wynagradzania w bankach, są działaniem ostrożnościowym, służącym zapewnieniu, by osoby nią objęte, a których działalność zawodowa ma istotny wpływ na profil ryzyka banku, dokładały wszelkich starań ukierunkowanych na długofalowe wyniki banku, oraz nie podejmowały nadmiernego ryzyka, które długoterminowo mogłoby okazać się niekorzystne dla banku (stąd podwyższenie terminu wypłaty wynagrodzenia zmiennego z 3 do 4 lat).
– Implementacja zmian na szczeblu unijnym może spowodować konieczność dostosowania polityk wynagrodzeń w bankach do nowych wymogów związanych z wypłatą zmiennych składników wynagrodzenia. Po wejściu w życie nowych przepisów, wypłata zmiennych składników wynagrodzenia będzie następować nie wcześniej niż w ciągu 4 do 5 lat. Celem nowych regulacji jest zwiększenie odporności instytucji finansowych na wypadek kryzysu – ocenia Edyta Defańska-Czujko, ekspertka BCC ds. indywidualnego oraz zbiorowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
W praktyce, podmioty posiadające politykę wynagrodzenia określającą zasady wypłaty zmiennych składników wynagrodzenia zgodnie z aktualnym brzmieniem rozporządzenia, po wejściu w życie projektu rozporządzenia zobowiązane będą zmodyfikować ją w zakresie terminów wypłaty, które powinny następować nie wcześniej niż w ciągu 4 do 5 lat.
Dyrektywa CRD V, która stanowi podstawę wydania projektu rozporządzenia, w zakresie, który wpływa na kształt polityki zmiennych składników wynagrodzenia, obowiązuje od 27 czerwca 2019 r., przy czym, na podstawie art. 2 ust. 1, państwa członkowskie UE mają czas na jej implementację do 28 grudnia 2020 r. Zgodnie z § 2 projektu rozporządzenia, wchodzi ono w życie 29 grudnia 2020 r., a zatem zgodnie z terminem przewidzianym w dyrektywie.
Natomiast zmiany dot. polityki i procedury zarządzania ryzykiem w zakresie ryzyka stopy procentowej w portfelu bankowym wchodzą w życie 28 czerwca 2021 r.
* Więcej informacji i szczegółowe uwagi do projektu rozporządzenia w załączeniu
Opinia BCC do rozporządzenia MF w sprawie systemu zarządzania ryzykiem
Kontakt do ekspertki:
Edyta Defańska-Czujko
ekspertka BCC ds. indywidualnego oraz zbiorowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
CRIDO Legal
tel. 728 909 680
e-mail: edyta.defanska-czujko@crido.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl