Najnowszy projekt Traczy Antykryzysowej a opłata za użytkowanie wieczyste gruntu za 2020 r.

26.05.2020

BCC docenia wszelkie działania mające na celu zmniejszenie obciążeń publicznych przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19. Jakkolwiek, w obecnych, trudnych dla firm okolicznościach, z większym entuzjazmem zostałaby przyjęta propozycja całkowitego zwolnienia z opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wszystkich gruntów za 2020 rok, to projektowane zmiany są krokiem w dobrym kierunku.

W projekcie nowej Tarczy Antykryzysowej brakuje jednak regulacji sytuacji przedsiębiorców, którzy ponieśli już opłatę z tytułu użytkowania wieczystego za 2020 rok.

Uchwalony przez Radę Ministrów projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (obecnie skierowany do I czytania w Sejmie), przewiduje przesunięcie obecnie obowiązującego terminu zapłaty opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów Skarbu Państwa do 31 stycznia 2021 r. Jednocześnie projektodawca zakłada możliwość proporcjonalnego zmniejszania tej opłaty m.in. dla przedsiębiorców, którzy doznali spadku obrotów gospodarczych na skutek COVID-19 (zgodnie z definicją spadku obrotów gospodarczych zawartą w projektowanym art. 15jc).

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Projektodawca pominął jednakże uregulowanie sytuacji przedsiębiorców – użytkowników wieczystych gruntów Skarbu Państwa, którzy już ponieśli opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Brak tej regulacji może, w naszej ocenie, doprowadzić do nieuzasadnionego naruszenia zasady równości wobec prawa. Wielu przedsiębiorców jest dotkniętych spadkiem obrotów gospodarczych na skutek COVID-19. Pomimo tego spadku regulują swoje zobowiązania w odniesieniu do tej opłaty. W ocenie BCC, nie można stawiać tych przedsiębiorców w sytuacji mniej korzystnej niż tych, którzy wstrzymali się z zapłatą do ostatniej chwili. Dlatego proponujemy wprowadzenie przepisów przewidujących możliwość wystąpienia przez przedsiębiorców o zwrot zapłaconej już opłaty z tytułu użytkowania wieczystego za 2020 rok, po wykazaniu przesłanek wskazanych w projektowanej ustawie (art. 15ja w zw. z art. 15jc). Taki zwrot dotyczyłby części opłaty, która zgodnie z nowymi przepisami stałaby się nienależna.

Opłata za użytkowanie wieczyste za 2020 r. w najnowszej Tarczy Antykryzysowej

Kontakt do eksperta:

Krzysztof Marzyński
ekspert BCC ds. prawa nieruchomości
partner w CRIDO Legal
tel. +48 539 541 153
e-mail: krzysztof.marzynski@crido.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL