Opinia BCC nt. projektu rozporządzenia dot. tzw. “etapu odpowiedzialności”

27.11.2020

Aby uniknąć wątpliwości prawnych, BCC domaga się, aby w projekcie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dotyczącego tzw. „etapu odpowiedzialności”) wskazano, że pracodawca – w celu zapewnienia bhp w zakładzie pracy – ma prawo dokonywania pomiaru temperatury i w uzasadnionych przypadkach może kierować pracowników na testy na obecność SARS-CoV-2 lub podejmować inne działania mające na celu przeciwdziałanie epidemii.

Proponujemy również złagodzenie zapisu dotyczącego ograniczeń w przemieszczaniu się busami poprzez dodanie do projektu przepisu zgodnie z którym wymóg (określony w § 24 ust. 1 pkt. 3) nie dotyczy sytuacji, gdy pojazdem przemieszczają się wyłącznie osoby jadące do pracy, które zostały poddane testowi na obecność wisusa SARS-CoV-2 na 48 godzin przed podróżą i wynik tych testów w odniesieniu do wszystkich pasażerów jest negatywny. Proponowany obecnie w rozporządzeniu przepis znacząco utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorcom pogarszając i tak ich wyjątkowo trudne położenie.

Uwagi BCC do projektu rozporządzenia dot. tzw. etapu odpowiedzialności koncentrują się wokół czterech zagadnień:

1. Brak uwzględnienia sytuacji osób, które są ubezpieczone w Polsce (posiadają dokument przenośny PD A1), ale wykonują pracę za granicą, w przypadku objęcia ich izolacją za granicą w miejscu pracy.

2. Brak uwzględnienia sytuacji osób, które są ubezpieczone w Polsce (posiadają dokument PD A1), ale wykonują pracę za granicą, w przypadku objęcia ich kwarantanną w miejscu pracy.

3. Wprowadzenie wyjątku dotyczącego przewozu osób w busach w przypadku, gdy wszyscy pasażerowie zostali na 48 godzin przed wyjazdem poddani testowi na obecność wisusa SARS-CoV-2 i wynik tego testu jest negatywny.

4. Wyraźne dopuszczenie możliwości kierowania pracowników do wykonania testów na obecność wisusa SARS-CoV-2 przez pracodawców.

Należy wskazać, że prawidłowo, zgodnie z odpowiedzią na interpelację nr 409 w sprawie obywateli RP na co dzień pracujących za granicą, a narażonych na straty z powodu pandemii, osoba podlegająca polskiemu ustawodawstwu (ubezpieczona w Polsce z tytułu choroby), niezależnie od tego, w którym państwie Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego poddana jest kwarantannie, ma prawo do świadczeń chorobowych na podstawie polskich przepisów. Przepisy projektu nie uwzględniają jednak sytuacji takich osób, nie precyzując czy wystarczające do wypłaty świadczeń jest oświadczenie ich samych i/lub ich pracodawców.

Szczegółowe uwagi BCC w załączeniu

Opinia BCC do projektu rozp. dot. etapu odpowiedzialności

 

Kontakt z ekspertką:

Joanna Torbé
ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
tel. 792 244 012
e-mail: joanna.torbe@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL