Proponowany program wieloletni pn. „Udział Rzeczypospolitej Polskiej w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju w Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w latach 2019-2021” ma stanowić element wypełnienia zapowiedzi rządu, który obiecał przedsiębiorcom w licznych wystąpieniach oficjalnych i branżowych ustanowienie nowej jakości wspierania ekspansji zagranicznej polskiego biznesu. Dotychczasowe osiągnięcia w tej materii są skromne, choć należy rzetelnie przyznać, że skomplikowanie spraw związanych z operacjami zagranicznymi poprzednich rządów okazało się być znacząco większe, a sieć placówek zagranicznych – znacznie bardziej zaniedbana.
Niemałą rolę odegrały też pieniądze, a właściwie ich brak. Opinię tę wspiera badanie ankietowe przeprowadzone w maju wśród członków BCC, z których 60 proc. nie uważa poziomu wsparcia przedsiębiorców za wystarczający, choć tyle samo (60 proc.) widzi tu zmianę na lepsze.
Odnosząc się do części zapisów projektu ustawy, BCC proponuje zmodyfikować wymaganie mówiące o tym, że firmy sektora mśp wezmą udział w całej serii ekspozycji, ponieważ jest ono nadmierne i nierealistyczne. Wsparcie nie powinno być wiązane z udziałem w więcej niż jednej, dodatkowej imprezie targowej (o charakterze branżowym). Firmy wchodzące na rynek nie mają potrzeby stałej i kosztownej promocji targowej.
Podobnie, należy zmodyfikować pakiet korzyści dla „narodowych czempionów” mianowanych partnerem wydarzenia lub pawilonu. Obecny z pewnością nie będzie zachęcał firm prywatnych, nawet tych bogatszych, do znaczącego dofinansowania kosztów projektu i oczekiwania zgromadzenia kilkunastu sponsorów mogą się nie spełnić. BCC proponuje, aby zachętą było twarde zobowiązanie agencji i jej ekspozytur zagranicznych do udzielenia (na późniejsze zapotrzebowanie) wsparcia konsultacyjnego i lobbingowego dla firm wśród lokalnych władz, lub wykonania prac kooperacyjnych na miejscu w określonym wymiarze.
Szczegółowa opinia w załączeniu 2018.05.30 Opinia BCC nt. programu wieloletniego EXPO 2020 w Dubaju
Kontakt:
dr Wojciech Warski
wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego
ekspert BCC ds. zagranicznej promocji przedsiębiorców
tel. 601 375 008
e-mail: wojciech.warski@bcc.org.pl
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl