Celem projektu rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach jest zapewnienie ujednolicenia i wiarygodności kalkulacji kosztów cyklu życia budynków. Pośrednim celem regulacji, wyrażonym w uzasadnieniu, który wskazywany był również w pracach nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych, jest ograniczenie kryterium ceny jako jedynego miernika oceny ofert. Alternatywą ma być możliwość oparcia się na kryterium kalkulacji kosztów cyklu życia budynku w wyborze najkorzystniejszej oferty.
Projektodawca wskazuje, iż celem projektu jest opracowanie nieskomplikowanej metody, która zachęci zamawiających do szacowania kosztów cyklu życia budynków na podstawie przepisów rozporządzenia.
W opinii BCC, projekt zasługuje co do zasady na pozytywną ocenę, ponieważ rzeczywiście może stanowić odpowiedni sposób realizacji wskazanych w uzasadnieniu celów. Wymaga jednak dopracowania w zakresie wskazanych w uwagach szczegółowych BCC elementów, m.in.:
mając na uwadze postulat sformułowania nieskomplikowanej metody obliczania kosztów, BCC proponuje uproszczenie metody określonej projekcie,
proponujemy również rozważenie możliwości zmiany projektu w zakresie definicji, metod i kryteriów określania kosztów oraz obowiązków określania części wymogów i warunków w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).
Szczegółowe uwagi i propozycje BCC do projektu w załączeniu 2018.04.26 Propozycje BCC do projektu rozp. MIiR w sprawie metody kalkul…
Kontakt:
dr Łukasz Bernatowicz
ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych
członek Rady Dialogu Społecznego, członek Rady Zamówień Publicznych
tel. 502 066 619
e-mail: lukasz.bernatowicz@bcc.org.pl
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl