Propozycje BCC do Tarczy Antykryzysowej procedowanej obecnie w Sejmie

08.04.2020

Business Centre Club przekazał uwagi do projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2, która wprowadza również zmiany do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw z 31 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 568; tzw. Tarcza Antykryzysowa).

Zaznaczamy wyraźnie, że nie są to wyczerpujące propozycje BCC, jednak z uwagi na szybkość procesu legislacyjnego (zaledwie kilkanaście godzin na zgłoszenie uwag) wybrane zostały niektóre z nich, m.in.:

– Pełne zwolnienie z ZUS dla firm zatrudniających do 49 osób [zamiast 50%].

– Uznanie za legalną pracę cudzoziemca, który posiadał zezwolenie lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy dla innego pracodawcy, zapewnienie cudzoziemcom możliwości zmiany pracy w okresie pandemii.

– Możliwość wprowadzenia samodzielnie porozumienia o obniżeniu czasu pracy lub przestoju umożliwiającego uzyskanie dofinansowania w przypadku braku porozumienia z pracownikami.

– Wydłużenie okresu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników.

– Zmniejszenie czynszów dla najemców powierzeni handlowych.

– Zapewnienie dofinansowania również dla pracowników tymczasowych u pracodawców użytkowników.

– Ograniczenia weryfikacji przedsiębiorców do niezbędnych czynności związanych z otrzymanym dofinansowaniem.

BCC apeluje przy tym o zachowanie standardów legislacyjnych, jak również tworzenie prawa w sposób jasny i czytelny nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla obywateli. Tworzenie przepisów poprzez wprowadzenie złożonej numeracji (np. art. 15zzzzzb) oraz licznych odesłań czyni akt prawny zupełnie niezrozumiałym i de facto bezużytecznym.

Ponadto, apelujemy o uwzględnienie wszystkich wysuwanych przez BCC postulatów, również na wcześniejszych etapach prac legislacyjnych.

Poza treścią zgłoszonych uwag wskazujemy, że BCC domaga się, aby w ustawie znalazły odzwierciedlenie postulaty organizacji pracodawców dotyczące zmiany zapisów m.in. w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018, poz. 2215) umożliwiające czasowe zawieszenie naliczenia i odprowadzania wpłaty podstawowej ze środków własnych pracodawcy.

Szczegółowe uwagi i propozycje BCC do projektu w załączeniu.

Szczegółowe propozycje BCC do Tarczy Antykryzysowej

Kontakt do ekspertki:

Joanna Torbé
ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
tel. 792 244 012
e-mail: joanna.torbe@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL