Business Centre Club przekazał w ramach konsultacji publicznych uwagi do rozporządzenia w sprawie opłaty za prowadzenie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zostało wydane na podstawie art. 67 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. 2018, poz. 2215).
W pierwszej kolejności należy wskazać, że proponowana opłata została określona na prawie maksymalnym, dopuszczalnym poziomie. W projekcie rozporządzenia brakuje jakichkolwiek szacunków co do tego jaki jest planowany wpływ związany z opłatą w zaproponowanej wysokości. W związku z tym, nie da się porównać na ile ustalenie opłaty na tym poziomie jest zgodne z szacowanymi kosztami. Uzasadnienie do projektu nie zawiera żadnych danych dotyczących tego, jakie koszty i jakie wydatki zostały przyjęte dla określonego na 36 mln złotych budżetu niezbędnego na utrzymanie PPK, co jest istotną informacją zaważywszy na to, że wskazane instytucje pokrywają koszt opłaty z własnych środków.
W ocenie BCC, regulacje dotyczące sposobu naliczenia ww. opłaty są zbyt skromne, np. brakuje regulacji dotyczących proporcjonalnego zmniejszenia opłaty w przypadku, gdy rachunek uczestnika PPK został założony w trakcie miesiąca albo wskazania, czy opłata jest należna jeżeli rachunek uczestnika PPK został zamknięty na ostatni dzień miesiąca albo rachunki, które istnieją, ale nie jest na nie odprowadzana składka (w przypadkach wskazanych w ustawie o PPK). Proponujemy doprecyzowanie projektu i uzupełnienie braków w odniesieniu do ww. sytuacji.
Zgodnie art. 67 ustawy o PPK towarzystwo funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwo emerytalne lub zakład ubezpieczeń, umieszczone w ewidencji PPK, wnosi na rzecz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) miesięczną opłatę za prowadzenie ewidencji PPK oraz realizację obowiązków, o których mowa w art. 8 ust. 4 i 5 ustawy o PPK. Co istotne, opłatę towarzystwo funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwo emerytalne lub zakład ubezpieczeń pokrywa z własnych środków.
Zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy o PPK, minister właściwy do spraw instytucji finansowych ma określić, w drodze rozporządzenia, terminy uiszczania oraz wysokość i sposób obliczania opłaty, kierując się potrzebą zapewnienia pokrycia kosztów funkcjonowania ewidencji PPK oraz realizacji obowiązków, o których mowa w art. 8 ust. 4 i 5 ustawy o PPK.
2019.02.19 Opinia BCC do projektu rozp. w sprawie opłaty za prowadzenie …
Kontakt do eksperta:
Joanna Torbé
ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
tel. 792 244 012
e-mail: joanna.torbe@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl