· Firmy państwowe funkcjonują w sposób mniej efektywny niż podmioty prywatne
· Proces repolonizacji skutkuje natomiast negatywnymi konsekwencjami budżetowymi
· Rekomendujemy rządowi remanent zasobów państwa w spółkach komercyjnych
– Zamierzeniem obecnego rządu jest zwiększenie udziału własności państwa w gospodarce krajowej. Proces ten jest sukcesywnie realizowany od przeszło 4 lat pod hasłem „repolonizacja”, ale od roku aktywność rządu w tym obszarze znacznie się zwiększyła. Najbardziej spektakularnych przedsięwzięć repolonizacyjnych dokonuje PKN ORLEN (LOTOS, PGNiG, RUCH, Polska PRESS), ale też widoczne są one w działaniach innych dużych spółek państwowych – mówi dr Grażyna Magdziak, minister ds. majątku Skarbu Państwa w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. – Uzasadnienia biznesowe powyższych decyzji są mało przekonujące, na co wskazują między innymi restrykcyjne warunki zgody na przejęcie LOTOS-u, jakie narzuciła Polsce Komisja Europejska. Niekiedy zaś – jak w przypadku Polska PRESS – względy polityczne górują nad argumentami ekonomicznymi – podkreśla Grażyna Magdziak.
Gospodarczy Gabinet Cieni BCC rekomenduje rządowi remanent zasobów państwa w spółkach komercyjnych i „wyjście” ze spółek, w tych przypadkach, gdzie rzetelny rachunek ekonomiczny nie wskazuje w najbliższej przyszłości na możliwość efektywnego odzyskania środków zainwestowanych w ich przejęcie i dokapitalizowanie oraz uzyskanie stosownego zysku z ulokowanego w nich kapitału. – Pod tym kątem należy też analizować każdą kolejną potencjalną akwizycję, gdyż tylko wówczas transakcje te będą się „bronić” biznesowo. Nie odnosimy się do akwizycji dokonanych z powodów politycznych, bo tych rząd nie powinien w ogóle dokonywać – uważa dr Grażyna Magdziak.
– Postulujemy, by dla zachowania przejrzystości rachunku efektywności działania spółek należących do państwa, a także w interesie prywatnych inwestorów posiadających akcje lub udziały tych spółek rząd zrekompensował koszty narzuconych im działań „COVID-owych”, bo w istocie powinny to być wydatki budżetowe, a nie wydatki wymuszane na komercyjnych podmiotach gospodarczych, tyle tylko że państwowych – dodaje minister ds. majątku Skarbu Państwa w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
Rekomendacje dla rządu na 2021 rok oraz podsumowanie dotychczasowych działań – w załączeniu.
Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – MAJĄTEK SKARBU PAŃSTWA
Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. IV kwartału 2020 r. Codziennie przedstawiamy poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją w gospodarce oraz zawierające rekomendacje na przyszły rok.
Kontakt do ekspertki:
DR GRAŻYNA MAGDZIAK
minister ds. majątku Skarbu Państwa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
Ekspert z zakresu zagadnień prywatyzacyjnych, analizy finansowej przedsiębiorstw, rynku kapitałowego i restrukturyzacji. Doradca parlamentarny i doradca ekonomiczny wielu firm. Od 20 lat prezes jednej z najlepszych firm doradczych – BAA Polska. Stały członek Rady Dialogu Społecznego z ramienia przedsiębiorców. Jedna z założycielek BCC, członek Rady Organizatorów oraz Konwentu BCC.
Tel.(22) 562 33 43, e-mail: grazyna.magdziak@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl