RAPORT GOSPODARCZEGO GABINETU CIENI BCC – PODATKI: Rekomendujemy dalszy rozwój programów koncyliacyjnych, takich jak Program Współdziałania

04.11.2022

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC przygotował raport dotyczący III kwartału 2022 r. z dziedziny: PODATKI.

MICHAŁ BOROWSKI
minister ds. podatków Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Doradca podatkowy, partner w zespole podatków pośrednich w CRIDO. Doradza w zakresie podatku VAT przedsiębiorcom i podmiotom publicznym, w tym największym miastom w Polsce. Reprezentuje klientów w postępowaniach podatkowych i sądowo-administracyjnych. W ramach doradztwa na rzecz JST prowadził, m.in. projekty związane z odzyskiwaniem nieodliczonego VAT, wdrażaniem współczynnika VAT, przygotowywaniem wniosków o interpretacje podatkowe. Brał udział w pracach Komisji Europejskiej nad tzw. Zieloną Księgą VAT.

Tel. 795 197 912, e-mail: michal.borowski@bcc.org.pl

REKOMENDACJE DLA RZĄDU

Stabilizacja systemu podatkowego – nie można cały czas zaskakiwać przedsiębiorców i inwestorów zmianami w przepisach podatkowych, w tym propozycjami nakładania nowych podatków (np. podatek od tzw. nadmiarowych zysków) Stabilne otoczenie prawno-podatkowe jest kluczowym elementem budowania dla przedsiębiorców i inwestorów środowiska do rozwoju – tym bardziej, że obecna sytuacja powoduje bardzo mocne zawirowania biznesowe, z którymi przedsiębiorcy muszą sobie radzić. Ministerstwo Finansów powinno być jednocześnie jedynym źródłem rządowym tworzenia nowych regulacji systemu podatkowego.

Rozwój i kształcenie kadr aparatu skarbowego również z uwzględnieniem znajomości biznesu i jego specyfiki branżowej – pomimo pojedynczych sygnałów poprawy w tym obszarze, nadal w zbyt wielu przypadkach urzędnicy nie rozumiejąc biznesu powodują swoimi działaniami znaczne problemy dla przedsiębiorców. Przy dysponowaniu bardzo restrykcyjnymi narzędziami jak np. blokady rachunku bankowego, błąd urzędnika może być śmiertelny dla przedsiębiorcy. Konieczna jest tutaj znacznie większa rozwaga w działaniach fiskusa oraz zdecydowanie szybsza reakcja w przypadku błędu, by zminimalizować straty po stronie biznesu.

Dalszy rozwój programów koncyliacyjnych – praktyka pokazuje, że rozwiązania oparte o tzw. cooperative compliance mogą przynosić korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i organom podatkowym. Przykład Programu Współdziałania pokazuje, że dialog i współpraca oparte o transparentność i wzajemne zaufanie mogą budować nową jakość relacji podatnik – fiskus.

OCENA POLITYKI RZĄDU W ZAKRESIE PODATKÓW

Nie jest właściwą drogą dla Rządu proponowanie nieskonsultowanych z przedsiębiorcami nowych danin, szczególnie takich, które działałyby de facto wstecz (propozycja podatku od nadmiarowych zysków). Abstrahując od potężnego uderzenia w gospodarkę i zgodności z Konstytucją takich rozwiązań – szczególnie w obecnych niestabilnych czasach należy zdecydowanie inaczej podchodzić do wprowadzania zmian w systemie podatkowym.

Obowiązujące obecnie liczne ulgi i zwolnienia podatkowe w CIT i PIT są ciekawym rozwiązaniem, które powoli przynosi przedsiębiorcom korzyści. Ulga B+R, IP Box, Polska Strefa Inwestycji, tzw. „Estoński CIT” i wiele innych są coraz częściej wybieraną przez przedsiębiorców formułą korzystania z zaproponowanych przez Rząd ulg i preferencji podatkowych, służących wspieraniu rozwoju poszczególnych branż. Należy jednocześnie stale monitorować te rozwiązania oraz wsłuchiwać się w głos przedsiębiorców co do ich atrakcyjności. Z drugiej strony, wszelkie tego typu mechanizmy powodują erozję wpływów podatkowych, a zatem należy również z rozwagą podchodzić do ich wdrażania, czy rozszerzania zakresu.

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – PODATKI

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kasprzak
Rzecznik BCC
tel. 608 529 504
e-mail: miroslaw.kasprzak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL