Spółdzielcy oczekują włączenia całego sektora do rozwiązań w zakresie estońskiego CIT-u oraz uproszczenia krajowych wymogów przy uzyskiwaniu statusu uznanych organizacji producentów.
– W odniesieniu do całego sektora spółdzielczego, nadal aktualna pozostaje kwestia uwzględnienia tych podmiotów w przyszłych rozwiązaniach podatkowych od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania przez nie z rozwiązania tzw. estońskiego CIT-u – uważa dr inż. Mieczysław Grodzki, minister spółdzielczości w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. – Stosowną poprawkę uzupełniającą zgłoszoną w trybie legislacyjnym przez Senat odrzucił ostatecznie Sejm z uwagi na negatywne stanowisko strony rządowej. Uznajemy to za brak równego traktowania i stwarzania równych szans rozwoju dla jednostek spółdzielczych, które w zdecydowanej większości są lokalnymi przedsiębiorcami zaliczanymi do sektora małych i średnich podmiotów – wyjaśnia.
Minister spółdzielczości w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC zwraca również uwagę, że kluczowe jest zabezpieczenie środków wsparcia sektorowego (rynkowego) planowanego przez Komisję Europejską dla uznanych organizacji producentów (OP), zgodnie z Rozporządzeniem PEiR (UE) nr 1308/2013, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2021-2027, w wysokości do 5% corocznych obrotów OP. – Bez tego wsparcia, pozycja rynkowa polskich rolników i podmiotów przetwórczych zdecydowanie pogorszy się. Kraj nie mający organizacji producentów nie wykorzysta znaczących środków UE na lata 2021-2027 w ramach wsparcia rynkowego Wspólnej Polityki Rolnej. Ich powstawanie jest warunkiem niezbędnym, aby nie dopuścić do znaczącego pogorszenia warunków konkurowania na wewnętrznym rynku europejskim przez polskich rolników i podmioty operujące na rynkach rolnych – podkreśla dr Mieczysław Grodzki.
Rekomendacje dla rządu na przyszły rok oraz podsumowanie dotychczasowych działań – w załączeniu.
Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – SPÓŁDZIELCZOŚĆ
Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC w IV kwartale 2020 r. Będziemy codziennie przedstawiać poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją w gospodarce oraz zawierające rekomendacje na przyszły rok.
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl