W związku z trwającymi obecnie w Senacie RP pracami legislacyjnymi nad ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (druk senacki nr 386) z 20 kwietnia 2021 r., Business Centre Club, w porozumieniu z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich, zgłosił postulat znacznego obniżenia kwoty obowiązkowej składki płatnej przez dewelopera do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Omawiana ustawa – mająca zastąpić obowiązującą od niemal dekady regulację – zakłada, że każdy deweloper zobowiązany jest wpłacać do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego składkę. Jej wysokość, w przypadku najczęściej stosowanego mechanizmu otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, miałaby wynieść 2% wszystkich otrzymywanych od nabywcy lokalu wpłat.
Celem gromadzenia składki przez DFG byłoby zapewnienie środków na wypadek upadłości deweloperów, jednakże proponowana wysokość tej opłaty kilkukrotnie przewyższa potencjalne zapotrzebowanie, przez co staje się w istocie podatkiem. Według wyliczeń BCC i środowiska deweloperskiego, wprowadzenie takiej daniny (w istocie, nowego podatku) przełożyłoby się na wzrost cen mieszkań o co najmniej 3-4%. Jest to szczególnie niekorzystne w sytuacji rosnącej presji inflacyjnej oraz ogólnego trendu wzrostu cen mieszkań.
Argumenty BCC okazały się przekonujące i Senat wprowadził zmianę do ustawy, obniżając maksymalny poziom składki do 1%. Teraz sprawą zajmie się ponownie Sejm.
BCC – komunikat nt. ustawy deweloperskiej i DFG
Kontakt z ekspertem:
Marcin Nosiński
ekspert BCC ds. zamówień publicznych
tel. 602 432 307
e-mail: marcin.nosinski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, dyrektor Instytutu Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl