• Strona Społeczna stanowczo sprzeciwia się art. 34 projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych (druk nr 3106), który ma na celu zmianę art. 97 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – w taki sposób aby Agencja Badań Medycznych była finansowana odpisem z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 0,3% planowanych przychodów Funduszu na dany rok.
• Stoimy na stanowisku, iż obywatele opłacają składki mając przekonanie, że są one przeznaczane na finansowanie świadczeń medycznych, a nie tworzenie nowego bytu administracji publicznej. W obecnej, trudnej sytuacji świadczeniodawców i nadal nieakceptowanym przez ubezpieczonych czasie oczekiwania na świadczenia, każde uszczuplenie budżetu NFZ będzie skutkowało zmniejszeniem dostępności do świadczeń medycznych.
• Do czasu poprawy sytuacji finansowej publicznego płatnika i podniesienia wyceny świadczeń do poziomu umożliwiającego realizacje porozumień płacowych zawieranych przez Ministra Zdrowia, każdy odpis celowy z budżetu NFZ jest nie do zaakceptowania.
• Strona Społeczna apeluje również o zmianę art. 9 projektu, który reguluje skład Rady Agencji. Uważamy, że w składzie Rady powinien znaleźć się także przedstawiciel Rady Dialogu Społecznego. Jednocześnie uważamy, że idea powołania się Agencji Badań Medycznych jest słuszna, a jej cele w pełni zasadne, jednak pod warunkiem uzyskania finansowania bezpośrednio z budżetu państwa.
Podkreślamy, że jak najbardziej pozytywnie oceniamy propozycję powstania Agencji Badań Medycznych i również uważamy, że należy zwiększyć finansowanie Instytutów i Klinik, jednak nie zgadzamy się aby te działania zmniejszały finansowanie świadczeń zdrowotnych przez NFZ i odbywały się kosztem pacjentów i pozostałych podmiotów leczniczych.
Uzasadnienie stanowiska oraz więcej informacji w załączeniu: 2019.01.24 Stanowisko dot. projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych
Kontakt do eksperta:
Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. usług zdrowotnych
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl