· Business Centre Club pozytywnie ocenia chęć wprowadzenia przez Radę Ministrów prawa holdingowego (prawa grup spółek).
· W formie organizacji wielopodmiotowych (grup spółek) w zdecydowanej większości działają pracodawcy, co skutkuje tym, że w niektórych obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy zachwiany zostaje tradycyjny model funkcjonowania podmiotów prawa pracy, a to może niekorzystnie wpływać na interesy pracodawców, pracowników i ich przedstawicieli.
· W związku z tym, wyrażamy wątpliwości czy ograniczenie zmian wyłącznie do Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, z pominięciem przepisów prawa pracy, nie będzie miało negatywnego wpływu na indywidualne i zbiorowe prawo pracy.
· Wydaje się, że rozpoczęciu prac na wprowadzeniem prawa holdingowego do Kodeksu spółek handlowych powinno towarzyszyć jednoczesne rozpoczęcie prac nad odpowiednimi zmianami do przepisów prawa pracy.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy:
Funkcjonowanie podmiotów w formie organizacji wielopodmiotowych stanowi coraz bardziej nasilające się zjawisko i potrzeba odpowiedniego uregulowania związanych z tym zagadnień nie budzi wątpliwości. – Poza regulacją wprowadzającą prawo holdingowe do Kodeksu spółek handlowych, pożądane byłoby także dostrzeżenie przez ustawodawcę, że w formie grup spółek, w zdecydowanej większości działają podmioty będące pracodawcami, co skutkuje tym, że w niektórych obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy zachwiany zostaje tradycyjny model funkcjonowania podmiotów prawa pracy – mówi dr Agata Miętek, ekspertka BCC ds. prawa pracy. – Może to prowadzić z jednej strony do osłabienia ochrony pracownika wynikającej z przepisów prawa pracy, a z drugiej – negatywnie wpływać na ochronę słusznych interesów grup spółek – wyjaśnia.
BCC proponuje, aby rozpoczęciu prac na wprowadzeniem prawa holdingowego do Kodeksu spółek handlowych towarzyszyło jednoczesne rozpoczęcie prac nad odpowiednimi zmianami do przepisów prawa pracy. Analizie powinny zostać poddane przede wszystkim następujące kwestie:
– grupa spółek jako pracodawca w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy,
– równoległe zatrudnienie (pracownicze i niepracownicze) w różnych podmiotach z grupy spółek,
– przeniesienie pracowników między poszczególnymi podmiotami z grupy spółek a faktycznie wykonywanie pracy nie tylko na rzecz formalnego pracodawcy, ale na rzecz innych spółek z grupy,
– warunki pracy i płacy pracowników,
– odpowiedzialność podmiotów innych niż pracodawca wobec pracownika,
– zmiany organizacyjne po stronie formalnego pracodawcy.
Celem opinii nie jest ocena poszczególnych, proponowanych zmian na gruncie przepisów Kodeksu spółek handlowych, lecz ukazanie zależności pomiędzy projektowanym prawem holdingowym, a prawem pracy oraz zaproponowanie związanych z tym rozwiązań.
Więcej informacji w załączeniu na s. 2 – 4.
Opinia BCC nt. prawa holdingowego i zmian w prawie pracy
Kontakt z ekspertką:
dr Agata Miętek
ekspertka BCC ds. prawa pracy
tel. 506 385 156
e-mail: agata.mietek@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl