– Dobiegły końca konsultacje przedstawionego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
– Wprowadzenie do ustawy Kodeks spółek handlowych przepisów regulujących relacje w tzw. grupie spółek, wykraczające poza aktualnie obowiązujący art. 7 Ksh, jest pożądane i odpowiada na zapotrzebowanie wynikające z faktycznego istnienia relacji i powiązań prawno-gospodarczych w szeroko pojętych grupach kapitałowych.
– Zagadnienie to widocznie jest nie tylko w strukturach holdingów korporacyjnych, ale również w grupach spółek, gdzie właścicielem, beneficjentem ostatecznym, jest prywatny właściciel lub właściciele powiązani więzami rodzinnymi (firmy rodzinne).
– Dla nich strukturyzacja działalności gospodarczej z wykorzystaniem proponowanych przepisów regulujących relacje w grupie spółek w dobie zmiany pokoleniowej jaka zachodzi w przestrzeni rodzimej gospodarki może, obok aktualnie oczekiwanych nowych rozwiązań legislacyjnych (fundacja prywatna, rodzinna), istotnie wpłynąć na jakość procesów sukcesji i możliwości budowania wielopokoleniowych przedsięwzięć gospodarczych. Nowelizacja przepisów mająca na celu wzmocnienie efektywności rad nadzorczych
BCC pozytywnie ocenia propozycję zmian do ustawy Kodeks spółek handlowych w zakresie dotyczącym wprowadzenia przepisów umożliwiających radzie nadzorczej sprawowanie efektywnego nadzoru, dostępu do danych oraz wiedzy eksperckiej.
Proponujemy jednak zachowanie tożsamości we wprowadzaniu rozwiązań dla spółek kapitałowych, odpowiednich dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak do spółki akcyjnej. Nie znajduje bowiem uzasadnienia gospodarczego oraz faktycznego pozostawienie poza regulacją w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością rozwiązań i norm zaproponowanych dla spółki akcyjnej, np. w zakresie projektowanego art. 3801i możliwości efektywnego realizowania uprawnień nadzorczych. Wiele firm prowadzonych jest w formie spółki z o.o. i z wielu względów właściciele nie planują zmiany formy prawnej na spółkę akcyjną, przy czym firmy te prowadzone są od dekad i towarzyszy im wizja wielopokoleniowości (która cechuje rodzinną przedsiębiorczość), co związane jest z coraz popularniejszym faktem powoływania rad nadzorczych, w których zasiadają przedstawiciele rodziny właścicieli – wspólników oraz angażowania do zarządu menadżerów zewnętrznych. Stanowi to zatem o potrzebie istnienia narzędzi umożliwiających radzie nadzorczej w spółce z o.o. sprawowania bieżącego i aktywnego nadzoru.
Szczegółowe uwagi do propozycji brzmienia przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych w załączeniu
Wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych prawa holdingowego – opinia
Kontakt z ekspertką:
Agnieszka Krysik
ekspertka BCC ds. przedsiębiorczości rodzinnej i sukcesji w biznesie
tel. 668 810 011
e-mail: agnieszka.krysik@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl