Badania dotyczące rynku pracy – wsparcie działalności Związku Pracodawców Business Centre Club w dialogu społecznym

09.11.2022

Badania dotyczące rynku pracy – wsparcie działalności Związku Pracodawców Business Centre Club w dialogu społecznym. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.20 Wysokiej jakości dialog społeczny w zakresie dostosowania systemów edukacji i szkolenia do potrzeb rynku pracy.

Celem głównym projektu jest łagodzenie skutków epidemii COVID-19 poprzez zwiększenie potencjału działań Związku Pracodawców Business Centre Club na rzecz przedsiębiorców, w obszarze opracowania propozycji niwelowania najistotniejszych niedoskonałości rynku pracy w obliczu wyzwań, jakie stoją przed tym rynkiem na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat.

Badania planowane w ramach projektu dotyczą poniższych obszarów

1. ANALIZA POTENCJAŁU EKSPERCKIEGO ZP BCC W OBSZARZE RYNKU PRACY
2. RYNEK PRACY ZATRUDNIENIE, WYBRANE ASPEKTY
3. KOMPETENCJE PERSPEKTYWA PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW
4. WYZWANIA RYNKU PRACY W KONTEKŚCIE CYFRYZACJI PRZEDSIĘBIORSTW
5. PŁACA WYBRANE ASPEKTY Z PERSPEKTYWY PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW

Elementem projektu będzie promocja wyników badań.

Wartość projektu: 450 000 zł

Wszystkie informacje dotyczące projektu, planowanych spotkań i raportów znajdą Państwo na dedykowanej stronie www.businessdirect.pl

Raport BCC: Minimalne wynagrodzenie w ocenie pracodawców

Płaca minimalna pełni jednocześnie funkcje społeczną i ekonomiczną. Ze względu na tę dwoistość, instytucja ta narażona jest na zróżnicowane oczekiwania poszczególnych interesariuszy, w zależności od postrzegania jej roli w rozwoju gospodarczym, wzroście poziomu życia czy w odniesieniu do samego sposobu jej stanowienia. 

Raport BCC: Minimalne wynagrodzenie w ocenie pracowników

Większość pracodawców akceptuje fakt, że płaca minimalna powinna być na tyle wysoka, aby osoba, która ją otrzymuje była w stanie się utrzymać i funkcjonować wraz z rodziną na poziomie co najmniej minimum socjalnego. Jednak szereg przedsiębiorców i ekspertów wskazuje obecnie, że konieczne jest rozważenie bardziej efektywnych rozwiązań, np. regionalizacji płacy minimalnej, ponieważ w niektórych, gorzej gospodarczo rozwiniętych regionach kraju jest ona za wysoka w porównaniu w porównaniu do osiąganej w regionie przeciętnej produktywności w firmach.

Raport BCC: Gotowość pracowników i pracodawców na jawność wynagrodzeń w organizacjach

Unia Europejska proponuje rozwiązania zwiększające powszechną dostępność do wiedzy o wynagrodzeniach w firmach m.in. poprzez publikowanie widełek płac w ogłoszeniach o pracę.

Raport BCC: Znaczenie płci oraz nieuświadomionych uprzedzeń przy ustalaniu warunków pracy

Badanie ma określić mechanizmy dotyczące potencjalnych zachowań rekruterów uzależniających płacowe i pozapłacowe warunki w zależności
od płci kandydatów do pracy. Oprócz tego, celem analizy jest również weryfikacja, czy – a jeśli tak, to w jakim stopniu – różnicowane są parametry
pracy w zależności od płci.

Raport BCC: Znaczenie płci oraz nieuświadomionych uprzedzeń w procesie zatrudniania na równoważne stanowiska

Celem badania jest próba identyfikacji nierównowagi dotyczącej warunków zatrudnienia proponowanych kobietom i mężczyznom. Pozytywny wynik hipotezy umożliwiłby przeprowadzenie pogłębionej analizy opisywanego zjawiska.

Raport BCC: Preselekcja kandydatów do pracy ze względu na płeć oraz aspekt nieuświadomionych uprzedzeń

Celem badania jest określenie powodów dotyczących preselekcji ze względu na płeć kandydatów i kandydatek. Dodatkowo, zostaną określone stanowiska, w przypadku których dokonuje się preselekcji ze względu na płeć.

Raport BCC: Przyczyny zatrudniania cudzoziemców

Migracja wojenna postawiła polski rynek pracy przed ogromnym wyzwaniem wyłączenia do niego pracowników z Ukrainy. Stała się równocześnie szansą na uzupełnienie niedoborów kadrowych w wielu przedsiębiorstwach.

Raport BCC: Postawa pracodawców wobec zatrudniania osób w wieku przed- i emerytalnym

Na polskim rynku pracy coraz dotkliwiej daje się odczuć brak wykwalifikowanych pracowników. Przedsiębiorcy mają świadomość, że zmiany demograficzne będą miały coraz większy wpływ na sposób i wyniki funkcjonowania firm.

Raport Business Centre Club: Postawa pracowników wobec zatrudniania osób w wieku przed- i emerytalnym

Prognozy demograficzne pokazują, że ok. 2050 roku osoby starsze niż 55-letnie będą stanowić prawie połowę populacji Polski. Trend w tym kierunku jest już wyraźnie widoczny.

Raport Business Centre Club: Nastawienie pracodawców do szczepienia pracowników przeciw COVID-19

Pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na całą gospodarkę i społeczeństwo. Jej rozwój i przebieg ograniczył funkcjonowanie wielu branż oraz wprowadził liczne restrykcje dotyczące działalności handlowej i usługowej. Obecnie, do szczepień mogą przystąpić wszyscy chętni bez względu na wiek i rodzaj zatrudnienia.

Raport Business Centre Club: Cyfryzacja przedsiębiorstw – oczekiwania

Ustalenie jakie są oczekiwania przedsiębiorców względem sektora rządowego oraz stowarzyszeń przedsiębiorców (także BCC) w procesie wdrażania cyfryzacji, w tym wsparcia: szkoleniowego, finansowego oraz prawnego.

Raport Business Centre Club: Praca zdalna

Przedmiotem badania jest sprawdzenie w jakim zakresie i przy użyciu jakich narzędzi obecnie jest stosowana praca zdalna i hybrydowa, a także jakie są oczekiwania przedsiębiorców względem regulacji pracy zdalnej.

Raport Business Centre Club: Gotowość cyfrowa przedsiębiorstw

Okres pandemii COVID-19 wymusił na pracodawcach wprowadzanie poważnych zmian w zakresie cyfryzacji i organizacji pracy. Zmiany dotknęły szeregu obszarów, począwszy od kwestii technicznych procesu pracy, na zmianach dotyczących organizacji i form zatrudnienia skończywszy.

Raport Business Centre Club: Podstawy prawne dla transformacji cyfrowej miejsc pracy

Przedmiotem badania jest ustalenie, jakie są bariery dla cyfryzacji w polskich przedsiębiorstwach oraz w jaki sposób polski Prawodawca powinien udzielać wsparcia prawnego i finansowego na rzecz rozwoju cyfryzacji.

Raport Business Centre Club: Różnice w postrzeganiu rynku pracy i rozwoju kariery przez pracowników i pracodawców

Stabilność zatrudnienia ma fundamentalne znaczenie dla działalności przedsiębiorstw. Wpływa na możliwości wytwórcze, jakość produktów i usług, potencjał rozwojowy, a także relacje z otoczeniem biznesowym. W związku z luką demograficzną oraz strukturalną luką kompetencyjną (pracownicy oferują inne umiejętności niż te, których potrzebują pracodawcy), od kilku lat firmom trudno jest pozyskać i zatrzymać u siebie pracowników.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL