Wielu spośród pracodawców zrzeszonych w naszej organizacji zatrudnia/współpracuje z cudzoziemcami, bądź deleguje swoich do pracowników (obywateli) do pracy w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (dalej jako „Rozporządzenia Ministra Zdrowia”) znaczna część członków naszej organizacji zgłasza wątpliwości co do prawidłowego stosowania przepisów dotyczących kwarantanny, w szczególności w odniesieniu do pracowników często przekraczających granicę np. pracowników transportu, opiekunów, pracowników przyjeżdżających do domu wyłącznie na weekend.
Zgodnie z przekazywanymi przez Związek Pracodawców Business Centre Club informacjami wszystkie osoby, które przekraczają granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kierowane na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Do takiej kwarantanny kierowani są również kierowcy busów lub osoby przyjeżdżające do Polski wyłącznie na weekend, czy też opiekunowie osób starszych.
Powoduje to, że do osób tych przez okres 14 dni znajdują zastosowanie regulacje zawarte w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczeniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tj. z dnia 6 czerwca 2019 roku, Dz. U. z 2019 roku, poz. 1239, dalej jako „Ustawa o Zapobieganiu Chorób Zakaźnych”) w zakresie określającym obowiązki osoby poddanej kwarantannie, w szczególności zaś aktualizuje się obowiązek pozostawania w odosobnieniu. Sytuacja taka powoduje dalej idące perturbacje – brak transportu (brak kierowców bowiem znaczna część kierowana jest do odbycia kwarantanny), czy brak możliwości udania się do pracy.
Wydaje się, że problemy takie chciał rozwiązać ustawodawca bowiem Rozporządzenie Ministra Zdrowia w § 2 ust. 5 wprost zwalnia z obowiązku poddania kwarantannie:
– osoby mieszkające w Polsce, które pracują w kraju sąsiednim i regularnie przekraczają granice,
– cudzoziemców mieszkających w kraju sąsiednim, którzy pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie,
– kierowców wykonujących zawodowo transport towarowy i osobowy.
Jednocześnie, w wyniku nierespektowania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej postanowień § 2 ust. 5 Rozporządzenia, pracodawcy zatrudniający/współpracujący z cudzoziemcami są przez okres 14 dni pozbawieni możliwości korzystania z ich pracy/usług. Podobnie, w wyniku takich działań, pracodawcy świadczący usługi transgraniczne pozostają w zasadzie pozbawieni możliwości świadczenia tych usług – do świadczenia tych usług niezbędne jest bowiem zapewnienie ich pracownikom transportu do miejsca świadczenia usług, natomiast przewoźnicy – wobec zobowiązywania zawodowych kierowców do odbywania kwarantanny – zostają pozbawieni możliwości świadczenia usług transportowych. Czynniki te powodują dodatkowe, znaczące utrudnienia w prowadzeniu działalności przez wielu pracodawców, podczas gdy prowadzenie tej działalności w chwili obecnej – uwzględniając obostrzenia wynikające z wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego – i tak jest bardzo trudne. Jednocześnie wskazujemy, że przedsiębiorcy w sytuacjach gdy jest to możliwe zalecają pracownikom pozostanie w domach.
Z powyższych przyczyn BCC zwraca się do Głównego Inspektora Sanitarnego z apelem, aby w ramach przysługujących mu ustawowo uprawnień:
- Wydał wytyczne dla organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aby organy te, w przypadku osób, które zostały przez funkcjonariuszy Straży Granicznej zobowiązane do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny w związku z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej, pomimo że znajduje do nich zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w § 2 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Zdrowia (co zostanie potwierdzone oświadczeniem pracodawcy / zleceniodawcy), zwalniały te osoby z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny;
- Zwrócił się do Komendanta Głównego Straży Granicznej by ten w ramach przysługujących mu uprawnień wskazał funkcjonariuszom Straży Granicznej brak podstaw do kierowania osób, o których mowa w § 2 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Zdrowia na obowiązkową 14-dniową kwarantannę, jeżeli posiadają stosowne zaświadczenie od pracodawcy.
Na zakończenie powyższych rozważań należy podkreślić, że ZP BCC w pełni popiera, jak również zachęca swoich członków do angażowania się we wszelkie działania zmierzające do zapobieżenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W naszej ocenie należy jednak zwracać uwagę, aby działania te w pełni realizowały założenia ustawodawcy oraz umożliwiły prowadzenie [i tak obecnie utrudnione] działalności gospodarczej.
Ze względu na wagę zagadnień objętych niniejszym pismem zwracamy się z uprzejmą prośbą o możliwie szybkie ustosunkowanie się do zawartych w nim zagadnień.
ZP BCC do Głównego Inspektora Sanitarnego
Kontakt do eksperta:
Anna Potocka-Domin
wiceprezeska BCC
Dyrektor Instytut Interwencji Gospodarczych
+48(22)5826101, +48602722825
anna.potocka@bcc.pl