Pomiędzy faktami a fikcją, czyli o gospodarce Rosji na podstawie danych alternatywnych

03.07.2023

Fakty i mity o Rosji i jej gospodarce – to temat przewodni spotkania, które odbyło się w Loży Warszawskiej Business Centre Club.

Naszymi gośćmi byli:

  • dr Maria Domańska – analityczka OSW – Ośrodek Studiów Wschodnich/Centre for Eastern Studies, Poland

oraz

  • Andrzej Żurawski – Ekonomista CEIC i EMIS (ISI Emerging Markets Group) – firmy członkowskiej BCC.

Spotkanie moderowała Ewa Rzodkiewicz – dyrektor ds. nominacji członkowskich w zespole Loży Warszawskiej BCC.

Czas wojny to zawsze jest czas dezinformacji. Dlatego nikogo nie dziwi, że nie ufamy informacjom i danym płynącym z Rosji na temat sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej. Czy przed wojną było inaczej? Dr Maria Domańska – analityczka OSW, była dyplomatka, pozbawiła nas wszelkich złudzeń. Urzędy, rosyjskie instytucje, media i statystyki są narzędziem do realizacji partykularnych interesów osób rządzących i podawane informacje nie pokrywają się z rzeczywistością. Jak zatem oceniać sytuację gospodarczą Rosji jeśli nie wierzymy rosyjskim oficjalnym danym ekonomicznym?

Z pomocą przychodzą tzw. „dane alternatywne”, czyli dane pochodzące z innych źródeł (jakie jak np. wielkość obrotu w portach, informacje o sprzedaży nowych samochodów, liczbie osób korzystających z transportu publicznego, dane z innych krajów o wielkości obrotów gospodarczych z Rosją), z których można wysnuć wnioski o kondycji rosyjskiej gospodarki. Czym są i jak wykorzystywać dane alternatywne na przykładzie rynku rosyjskiego i jakie wnioski można z nich wyciągnąć opowiedział Andrzej Żurawski  – ekonomista CEIC i EMIS.

Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom za podzielenie się swoją wiedzą i uczestnikom za ożywioną dyskusję.

A już po wakacjach odbędzie się kolejne spotkanie, na którym pod lupę weźmiemy następny rynek wschodzący. Zachęcamy do śledzenia naszych profili i na kolejne wspólne spotkania.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL