Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Business Center Club z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

07.11.2022

7 listopada br. odbyło się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Na specjalne zaproszenie przewodniczącego RDS dr Łukasza Bernatowicza w posiedzeniu plenarnym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, któremu towarzyszyli: Waldemar Buda minister rozwoju i technologii., Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska oraz Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej.

Na spotkaniu poruszone zostały kwestie polityki energetycznej w Polsce, krajowego wydobycia węgla, transformacji energetycznej, a także np. rządowych inwestycji dla górnictwa. Uczestnicy posiedzenia wskazywali także na problem wzrastających cen energii dla przedsiębiorstw i niewystarczających ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale przede wszystkich dla dużych firm.

Premier w swoim otwierającym wystąpieniu mówił o cenach energii, które stały się motorem dla inflacji. Wysokie ceny przekładają się także na koszty usług co prowadzi do spirali inflacyjnej. Premier podkreślił, że tym zjawiskom przeciwdziała rząd wprowadzając tarczę antyputinowską oraz tarczę antyinflacyjną. Według premiera za inflację w pełni odpowiedzialna jest Rosja i wojna na Ukrainie.

Z ramienia BCC na posiedzeniu RDS wypowiadał się dr Janusz Steinhoff wskazując m.in., że polityka energetyczna Polski jest jednym z ważniejszych wyzwań jakie stoją przed gospodarką naszego kraju. Dr Steinhoff zwrócił także uwagę, że ceny energii mogą w niedalekiej przyszłości znacząco wpłynąć na kondycje oraz konkurencyjność polskiej gospodarki.

Na zakończenie spotkania premier przypomniał, że rząd nadal będzie pomagał przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom w kwestii wzrastających cen energii.

Rada Dialogu Społecznego to najważniejsza instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce. Stanowi forum dialogu trójstronnego i współpracy strony pracowników, pracodawców strony rządowej.

Business Centre Club przejął przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego w październiku br.

Przez kolejny rok przewodniczącym Rady będzie dr Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC. Obok Łukasza Bernatowicza, BCC w RDS reprezentują również: Grażyna Majcher-Magdziak, Witold Michałek i Zbigniew Żurek.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL