Sejm przyjął ustawę o fundacji rodzinnej

15.12.2022

14 grudnia 2022 r. Sejm przyjął ustawę o fundacji rodzinnej. To znakomita wiadomość dla firm rodzinnych planujących sukcesję. Teraz ustawa przejdzie ścieżkę: Senat – Prezydent RP – publikacja, a po 3 miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie w życie. Szansa na dobrą sukcesję w 2023 r. staje się realna dla wielu rodzin biznesowych.

W pracach nad projektem ustawy od samego początku uczestniczyła mec. Agnieszka Krysik, Przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych.

 

– Zaangażowanie firm rodzinnych, organizacji biznesowych i całego środowiska było olbrzymie – mówi Agnieszka Krysik. – Wielkie gratulacje dla wszystkich zaangażowanych, szczególnie dla Ministerstwa Rozwoju i Technologii za kilkuletnią prace, dialog ze środowiskiem firm rodzinnych i otwarte konsultacje projektu ustawy – podkreśla przewodnicząca Komisji BCC.

Prace nad projektem ustawy rozpoczęły się kilka lat temu. Pierwszy projekt ustawy przedłożyła Konfederacja Lewiatan. Projekt rozkwitał w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przy udziale środowiska firm rodzinnych, organizacji, doradców. Ustawa to odpowiedź na potrzebę firm rodzinnych, jej właścicieli, którzy realizują proces sukcesji i nie zdecydowali się na przeniesienie aktywów do fundacji zagranicznej. Dzięki tej instytucji będą mogli zabezpieczyć majątek rodzinny przed rozdrobnieniem i zgromadzić go w jednym podmiocie – fundacji rodzinnej. Fundacja będzie mogła zostać założona przez fundatora, który nada jej statut. Statut będzie kluczowym dokumentem, na podstawie którego funkcjonować będzie fundacja rodzinna. To on ureguluje zasady działania organów, wskaże kategorie beneficjentów, określi cel działania fundacji.

Fundacja będzie tym rozwiązaniem, które liczymy, że spowoduje wzrost statystyk udanych sukcesji, a co najważniejsze pozwoli na zachowanie integralności majątku i rodziny.

WIĘCEJ O KOMISJI „BCC DLA RODZINNY” >>>

KONTAKT DO AGNIESZKI KRYSIK >>>

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL