Spotkanie Komisji Transformacji Energetycznej BCC

09.03.2023

9 marca w siedzibie Business Centre Club odbyło się spotkanie Komisji Transformacji Energetycznej z ekspertami Koalicji Obywatelskiej: eurodeputowanym Andrzejem Grzybem, wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego i Wojciechem Warskim, szefem Rady Gospodarczej Koalicji Polskiej, poświęcone obecnej sytuacji energetycznej w Polsce.

 

Zawirowania wokół cen energii powodują zwiększenie kosztów funkcjonowania wielu firm. Co więcej – ze względu na zbyt powolne wdrażanie koniecznej transformacji energetycznej – polskie firmy mogą wkrótce zostać wypchnięte z międzynarodowego łańcucha podwykonawców i poddostawców firm globalnych ze względu na ślad węglowy. W efekcie utracimy konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. Jak temu przeciwdziałać? Co rząd powinien zrobić, aby chronić polskie firmy? Jakie rozwiązania powinny być wdrożone w najbliższym czasie, aby chronić przedsiębiorców i zapobiec negatywnym konsekwencjom obecnej sytuacji?

Drastyczny wzrost cen energii ma ogromny wpływ na prowadzenie działalności – zarówno ze względu na koszty energii, jak i ich dużą nieprzewidywalność. Należy zauważyć, że problemów z polską energetyką nie da się łatwo sprowadzić wyłącznie do kwestii toczącej się za naszą granicą wojną, mimo że uproszczenie to szeroko funkcjonuje w wypowiedziach polityków. Jak podkreślił Andrzej Grzyb, konieczność transformacji energetycznej widoczna była od wielu lat, podobnie jak od wielu lat postulowany był rozwój źródeł odnawialnych energii, jej różnicowanie, rozwijanie energetyki obywatelskiej itp. Wdrożenie we właściwym czasie tych rozwiązań znacząco zmniejszyłoby wpływ obecnego kontekstu polityki międzynarodowej na sytuację energetyczną w Polsce. Niemniej jednak aktualną sytuację należy potraktować jako szansę, impuls do zmian i obrać zdecydowany kurs na transformację energetyczną, rozwój energii wiatrowej, fotowoltaiki, biogazu, a także rozproszonej energetyki konsumenckiej.

 

 

To było już kolejne spotkanie KTE BCC w ramach konsultacji i dyskusji z przedstawicielami parlamentarnych ugrupowań politycznych, planowane są kolejne. Rozważane jest również zorganizowanie przez BCC okrągłego stołu transformacji energetycznej.

Relacja z poprzedniego posiedzenia KTE BCC >>

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL