Spotkanie z Andrzejem Domańskim, głównym ekonomistą Instytutu Obywatelskiego

14.09.2023

12 września o godzinie 11.00 odbyło się spotkanie Andrzeja Domańskiego, głównego ekonomisty Instytutu Obywatelskiego z członkami Business Centre Club (BCC) i Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Spotkanie z głównym ekonomistą Instytutu Obywatelskiego koncentrowało się wokół niedawno ogłoszonego programu Platformy Obywatelskiej tj. „100 konkretów na 100 dni”. Ekspert przedstawił najważniejsze punkty tego planu z wyliczeniami kosztów dla budżetu państwa, jakie byłyby niezbędne przy ich wdrażaniu. Jednocześnie potwierdził poparcie dla przypomnianego przez prezesa Związku Pracodawców BCC Łukasza Bernatowicza „Dekalogu Przedsiębiorcy”.

Andrzej Domański podkreślił, że nowy rząd, stworzony po wyborach, będzie chciał ulżyć przedsiębiorcom, eliminując opresyjne praktyki instytucji kontrolnych, nieżyciowe i ograniczające działalność gospodarczą przepisy oraz zadeklarował skupienie się na inicjatywach prorozwojowych. Wśród tematów szczególnie ważnych wskazał na konieczność pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej, poprzez dokonanie znaczących zmian w miksie energetycznym, aby zacząć szybko schodzić ze ścieżki drastycznie rosnących cen energii. Za kluczowe dla rozwoju gospodarczego Polski wskazał również odblokowanie KPO oraz napływ innych funduszy europejskich.

Podczas spotkania głos zabrali również Jacek Goliszewski, prezes BCC oraz Grzegorz Kiełpsz, prezes Zarządu PZFD

Pytania zarówno osób obecnych na sali, jak i internautów, w większości dotyczyły zagadnień związanych z polityką energetyczną oraz sytuacją na rynku budowlanym, najmu, podaży i popytu na rynku mieszkaniowym, a także walki z inflacją, w kontekście ostatnich działań NBP obniżających wysokość stóp procentowych.

 

Cykl spotkań przedwyborczych „Rozmowy o gospodarce”

Dla przypomnienia: w ramach naszego przedwyborczego cyklu „Rozmowy o gospodarce” odbyły się już pierwsze spotkania z politykami i wkrótce planowane są kolejne – prosimy śledzić nasze aktualności.

Zachęcamy też do pobrania naszego raportu BCC dla polskiej gospodarki – diagnoza i rekomendacje >>

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL