W LOŻY OPOLSKIEJ BCC O PROGNOZACH NA 2023

13.01.2023

Tematem spotkania, które odbyło się 12 stycznia 2023 r. w Sali klubowej Loży Opolskiej BCC w Probierni Matecznik w Opolu, były prognozy gospodarcze na rok 2023.

Rozmawialiśmy o nich w kontekście tego, co dzieje się w naszych firmach, gdzie – raz za razem – czekają nie tylko kolejne „turbulencje”, ale też wyzwania, które wymusza sytuacja w kraju i na świecie, a na teraz są to głównie reperkusje związane z pandemią i wojną w Ukrainie, kryzysem energetycznym oraz zagrożeniami w łańcuchu dostaw surowców, półproduktów i produktów do naszych firm. Wspomniane „turbulencje”, w wielu firmach stanowią realne zagrożenia, w niektórych patrzy się na nie również jak na szanse związane ze zmianą, ale też nabytymi doświadczeniami i wieloma innymi czynnikami, których celem jest umiejętność szybkiego i skutecznego reagowania.

Dyskutowaliśmy o rosnących kosztach energii, o wynagrodzeniach i zapowiadanym wzroście płacy minimalnej, o działaniach w sytuacjach kryzysowych, o pracy zdalnej, której „nauczyliśmy się w pandemii” i teraz wykorzystujemy te doświadczenia m.in. w czasie obecnej epidemii grypy. Wśród wskazywanych zagrożeń pojawiły się tematy inflacji (jej wpływu na koszty w firmach, ale też koszty związane z zakupami towarów, co automatycznie przekłada się na marże i… konkurencyjność), zatorów płatniczych, przerw w łańcuchach dostaw (tutaj jeden z naszych ekspertów zwrócił uwagę na trudną sytuację w Chinach, co może się w najbliższym czasie skutkować problemami z dostępem do wielu produktów i półproduktów), presji na płace oraz spadkiem wydajności pracy. Ale podczas trzech godzin spotkania, informacji na temat prognozowanej przyszłości w naszych firmach było o wiele więcej, gdyż na temat wiodący wypowiedział się każdy z uczestników – blisko dwudziestoosobowej grupy.

Za nami kolejne, wartościowe spotkanie i ogromna porcja cennej wiedzy do wykorzystania, co wpisuje się w długoletni projekt Loży Opolskiej, oparty na dwóch filarach: bardzo dobrych relacjach biznesowych i bezpośrednim transferze wiedzy – głównie tej biznesowej i praktycznej. Moderatorem spotkania był dyrektor Loży Opolskiej, Marek Wołyński.

Już niebawem uruchamiamy w nasz czwarty zespół (obecnie funkcjonują zespoły dyrektorów finansowych, personalnych i produkcji Loży Opolskiej) mający na celu wsparcie kolejnej grupy osób z kadry managerskiej naszych firm – zespół dyrektorów handlowych. Na dzisiejsze czasy może okazać się to bardzo pomocne, gdyż już za chwile jednym z tematów Nr 1, może się okazać… skuteczna sprzedaż i równie skuteczny serwis posprzedażowy. Nasze zespoły spotykają się raz na kwartał, a najliczniejszy – zespół HR, liczy blisko 50 osób.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL