Wystąpienie Narodowej Trójstronnej Rady Społeczno-Gospodarczej Ukrainy

08.03.2022

Szanowni Koledzy z Europejskich Rad Społeczno-Gospodarczych,

Rada Narodowa dziękuje za szybką odpowiedź na dyskusję o wojnie na Ukrainie i nasz apel, który został wysłany 26 lutego do wszystkich członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Rad Społeczno-Gospodarczych i podobnych instytucji.

Narodowa Trójstronna Rada Społeczno-Gospodarcza Ukrainy wyraża wspólne stanowisko Stron Dialogu Społecznego na Ukrainie, Rządu, Związków Zawodowych i Pracodawców w sprawie potępienia agresji Rosji na Ukrainę, popierając Prezydenta Ukrainy, Ministra Spraw Zagranicznych i wszystkich obywateli Ukrainy.

Po 8 latach militarnej agresji na Ukrainę Rosja rozpoczęła bezprecedensową wojnę na pełną skalę przeciwko naszemu krajowi. Chcemy podzielić się z Państwem prawdą:

24.02.22 o godz. 5 rano siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zaatakowały Ukrainę. To nieuzasadniony atak, który powoduje niepotrzebne cierpienie całej Ukrainy. Rosja lekceważy kluczowe zasady prawa międzynarodowego, a mianowicie rozróżnienie między cywilami a kombatantami lub między cywilami a wojskiem. Nigdy tego nie mówiliśmy, ale teraz jesteśmy zmuszeni powiedzieć: Rosja jest krajem barbarzyńskim.

Poprzez swoje zbrodnie wojenne i państwowe ataki terrorystyczne Rosja jako państwo napiętnowała się tym piętnem. Po barbarzyńskich napadach na nasze miasta i wsie, zamordowaniu 16 ukraińskich dzieci, mamy prawo tak powiedzieć. Wybuchy słychać w wielu miastach Ukrainy, miasta ucierpiały od ataków rakietowych: Charków (Plac Swobody, ostrzał nie ustaje w dzień i w nocy – stan na 5 dzień), Czernihów, Chersoń, Mariupol, Szczastia, Wołnowacha ( to miasto zostało zrównane z ziemią przez agresora), obwód kijowski – Hostomel, Bucha, Irpin, Vorzel (w tym mieście jest sierociniec z 51 dziećmi, których nie można bezpiecznie wyprowadzić).

To nie jest nawet agresja militarna (gdzie istnieją niepisane zasady), to ludobójstwo narodu ukraińskiego! To wojna terrorystyczna! Dzieci rodzą się w metrze, w schronach, pod ostrzałem. Żadne dziecko na świecie nie powinno żyć w czasach wojny. Dzieci nie powinny ginąć na wojnach. Rosyjscy faszyści nadal ostrzeliwują ludność cywilną. To jest poza wszelkim ludzkim zrozumieniem. To jest absolutne zło, które powinno być surowo ukarane!

Rada Narodowa wzywa wszystkie państwa (wszystkie państwa członkowskie) i ich organizacje do pomocy w oczyszczeniu świata z nowego Hitlera o imieniu Putin – do wykorzenienia rosyjskich wpływów w sferze społeczno-gospodarczej, dyplomacji i innych sferach. Jestem pewien, że wszyscy rozumiemy, że ten kraj-agresor nie ma moralnego prawa do członkostwa w Stowarzyszeniu, a tym bardziej do przewodniczenia w latach 2021-2023. Kraj agresora, kraj, który zabija dzieci, kobiety, osoby starsze, nie może tolerować humanitarnych i demokratycznych zasad życia.

Od kiedy członkostwo opiera się na wzajemnym poszanowaniu autonomii i niezależności wszystkich organizacji członkowskich i ma podstawowe zasady- demokrację i efektywne zarządzanie nowoczesnymi społeczeństwami, słuchanie siebie nawzajem – przyczynia się do dobrobytu i rozwoju gospodarczego.

Działania Federacji Rosyjskiej nie można łączyć z członkostwem i pobytem w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Rad Gospodarczych i Społecznych oraz podobnych instytucji. W związku z tym Rada Narodowa Ukrainy prosi o wyłączenie Federacji Rosyjskiej z członkostwa w MAESRPI i pozbawienie statusu członka Stowarzyszenia. Ukraina prosi o Państwa wsparcie w imię wartości demokratycznych, pokoju, prawdy i wolności wyboru.

Apeluję – spójrzcie prawdzie w oczy, nie wierzcie w propagandę i rażące kłamstwa Rosji i Białorusi! Czytajcie i udostępniajcie tylko zweryfikowane informacje o rosyjskim ataku na Ukrainę. Aktywnie udostępniajcie informacje w swoich mediach społecznościowych, aby potępić rosyjską agresję i wesprzeć Ukrainę. W tym trudnym czasie wszelka pomoc humanitarna i finansowa w obronie praw człowieka i interesów narodowych niepodległej i wolnej Ukrainy jest dla nas ważna.

Bardzo doceniamy i jesteśmy głęboko wdzięczni za wsparcie! Pokój dla nas wszystkich!

 

Anatolii KINAKH

Przewodniczący Trójstronnej Narodowej Rady Społeczno-Gospodarczej Ukrainy

Natalia NENIUCHENKO

Dyrektor Sekretariatu Trójstronnej Narodowej Rady Społeczno-Gospodarczej Ukrainy

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL