Zdaniem przedsiębiorców: przedsiębiorcy o projekcie ustawy o sygnalistach

15.04.2024

Zapytaliśmy przedsiębiorców o kwestie związane z projektem ustawy o sygnalistach i, na podstawie udzielonych odpowiedzi, opracowaliśmy stosowny raport, już kolejny z naszej serii „Zdaniem przedsiębiorców”

 17 grudnia 2021 r. weszła w życie dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019). W związku z tym, Komisja Pracy działająca przy BCC, zwróciła się z prośbą do wszystkich członków o wypełnienie ankiety, która pozwoli zidentyfikować ich opinie na temat planowanych rozwiązań. BCC zamierza przedstawić swoją opinię o tym projekcie w dalszych pracach legislacyjnych.

Nasza ankieta zbiegła się w czasie z decyzją Rady Ministrów, która na swoim posiedzeniu 2 kwietnia br. przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Dokument przedłożony przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk zakłada ochronę osób zgłaszających naruszenie prawa w kontekście związanym z pracą. Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy unijnej, z którym poprzedni rząd spóźnił się – narażając państwo na kary finansowe – o ponad dwa lata.

Wyniki ankiety pokazują, że w większości poruszanych zagadnień pracodawcy skupieni wokół Business Centre Club znacząco różnili się w opiniach, co może świadczyć o braku pogłębionej wiedzy o niuansach tej skomplikowanej materii.

Zachęcamy do pobrania Raportu i zapoznania się z jego wnioskami.

Pobierz raport >>

 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Elżbietą Glapiak, dyrektorem Departamentu Analiz i Inicjatyw Gospodarczych – elzbieta.glapiak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL