Propozycje BCC dot. nowej matrycy stawek VAT i Wiążacej Informacji Stawkowej (WIS)

28.12.2018

Zdaniem Business Centre Club, projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa bez wątpienia zawiera propozycje, które wpłyną pozytywnie na system stawek VAT w Polsce. Z dużym prawdopodobieństwem zaproponowane regulacje zrealizują stawiane im cele, w szczególności takie jak zapewnienie podatnikom efektywnego mechanizmu ochrony w odniesieniu do klasyfikacji towaru/usługi oraz wyeliminują szereg funkcjonujących obecnie niekonsekwencji w opodatkowaniu wybranych grup produktów. W tym kontekście, na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim wprowadzana projektem nowa instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) – dokumentu, mającego formalnie potwierdzać prawidłowość stosowanej stawki VAT.

Poniżej przedstawiamy propozycje i uwagi BCC do wybranych szczegółowych rozwiązań przyjętych w zakresie WIS, zmierzające do udoskonalenia tego instrumentu z perspektywy podatników chcących zabezpieczyć swoją pozycję podatkową. Stworzenie nowego systemu stawek VAT niewątpliwie stanowi fundament dla możliwości prawidłowego i efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

 BCC proponuje uzupełnić przepis (art. 41a ust. 1 ustawy o VAT) o eksport i wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), tak by w przypadku niespełnienia warunków do zastosowania stawki 0%, podatnik posiadał stosowną ochronę z Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS).

 BCC proponuje, aby projektodawca wprost wskazał, czy kwestia kompleksowości będzie rozstrzygana bezpośrednio w WIS czy też uzyskanie ochrony przez podatnika w takim przypadku będzie dwuetapowe (najpierw podatnik będzie potwierdzał kompleksowy charakter świadczeń w drodze interpretacji, a następnie występował z wnioskiem o WIS w celu potwierdzenia stawki).

 Biorąc pod uwagę stopień ogólności załączników odnoszących się do możliwości stosowania preferencyjnych stawek VAT, mechanizmu odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności solidarnej, zasadne wydaje się umożliwienie przedsiębiorcom występowanie z jednym wnioskiem o WIS w stosunku do kilku towarów, w których różnice w składzie są na tyle minimalne, że nie będą wpływać na klasyfikację niezbędną dla celów VAT.

 Podobnie powinno być w przypadku usług, których zakresy nie będą istotnie się różniły. W tym przypadku, BCC również proponuje aby umożliwić podatnikom wystąpienie z wnioskiem o Wiążącą Informację Stawkową (WIS) dla kilku usług. Z perspektywy administracyjnej, nie wydaje się celowe ograniczanie możliwości poruszania w jednym wniosku o WIS materii związanej jedynie z jednym towarem podlegającym klasyfikacji.

 Zwrot podatku nadpłaconego w związku z błędną WIS mogą uniemożliwiać przepisy dotyczące instytucji tzw. bezpodstawnego wzbogacenia. W konsekwencji, wyłącznie podatnik będzie ponosił niekorzystne następstwa błędu organu wydającego WIS. Taka konstrukcja przepisów może zostać uznana za pułapkę legislacyjną – w praktyce uniemożliwiającą podatnikom efektywne i rzeczywiste dochodzenie swoich praw. BCC proponuje wprowadzenie regulacji zabezpieczających podatnika w tym zakresie.

 Wydaje się, że rozsądne jest wyznaczenie organom podatkowym 1-miesięcznego terminu na podjęcie decyzji o konieczności przeprowadzenia badań lub analiz laboratoryjnych w ramach procedury wydawania Wiążącej Informacji Stawkowej. Ponadto, w celu ograniczenia możliwości przedłużania procesu wydania WIS, w projekcie powinien zostać zakreślony termin na przeprowadzenie badań i analiz.

Więcej informacji w załączeniu

Kontakt do eksperta:

Michał Borowski
ekspert BCC ds. podatku VAT i walki z “szarą strefą”
tel. 795 197 912
e-mail: michal.borowski@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

2018.12.28 Nowa matryca stawek VAT – uwagi BCC

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL