Austriacka interwencja

04.06.2014

Ponad dwa lata temu firmy członkowskie z branży budowlanej, wysyłające pracowników do pracy za granicą, zwróciły się do BCC z prośbą o pomoc w niezwykle istotnej sprawie.

Otóż realizując kontrakty na terenie Austrii, firmy są zobligowane przez przepisy austriackie do odprowadzania do austriackiej kasy urlopowej składek od wynagrodzenia za okres urlopu oraz ekwiwalentów za niewykorzystany urlop, delegowanym tam polskim pracownikom.

Firmy takie składki odprowadzały.

Austriacka kasa urlopowa, wypłacając należną kwotę za urlop wypoczynkowy bezpośrednio na konto pracownika, miała również odprowadzać odpowiednią kwotę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce.

W wyniku kontroli okazało się jednak, że składki nie docierały do ZUS – u, lecz były ulokowane na specjalnym koncie w austriackiej kasie urlopowej.

Rodziło to wiele problemów na linii polska firma – ZUS, ponieważ przedsiębiorstwa były obarczane konsekwencjami finansowymi za nieodprowadzanie składek za swoich pracowników właśnie do ZUS.

BCC interweniowało wielokrotnie i zdecydowanie na wszelkich możliwych szczeblach, m.in. u Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz w centrali ZUS.

Nie daliśmy za wygraną walcząc przez kolejne dwa lata.

Z ogromną satysfakcją przyjmujemy informację, że w wyniku tych działań, wielu rozmów pomiędzy stroną polską i austriacką, ostatecznie osiągnięto porozumienie w zakresie realizacji obowiązku rozliczania, pomiędzy austriacką kasą urlopową a ZUS, składek za okresy zaległe oraz w trybie bieżącym.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL