Koronawirus – BCC proponuje rządowi

10.03.2020

Business Centre Club proponuje rządowi pilne podjęcie działań, które pomogą firmom w starciu ze skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa, które odczuwa już obecnie wiele branż.

Państwo powinno mieć skuteczne narzędzia do walki ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii, także przy ścisłej współpracy z przedsiębiorcami. Jednocześnie jednak państwo nie powinno przerzucać na przedsiębiorców kosztów walki z epidemiami.

Zdaniem BCC, niezależnie od ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, należy podjąć działania wspierające przedsiębiorców i pracodawców, a tym samym chroniące polską gospodarkę i zmniejszające skalę strat.

Proponujemy powołanie specjalnej komisji złożonej z posłów, senatorów, członków rządu oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, która zajęłaby się modyfikacjami prawa pracy na czas walki z koronawirusem – mówi Marek Goliszewski, prezes BCC.

BCC proponuje zmiany w zapisach poszczególnych artykułów specustawy, aby w przypadku nałożenia dodatkowych obowiązków osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej oraz przedsiębiorcom zapewnić środki na pokrycie wydatków i szkód związanych z wykonywaniem określonych zadań.

Przedsiębiorcy nie powinni również ponosić odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z działaniami władz publicznych mających na celu przeciwdziałanie COVID-19, w tym w szczególności za szkodę powstałą w wyniku wykonania przez przedsiębiorcę decyzji lub poleceń władzy publicznej.

Specustawa powinna jednoznacznie przesądzać, że przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zawartego kontraktu w sytuacji niewykonania umowy, jeżeli było to spowodowane wywiązaniem się z polecenia administracyjnego.

Zdaniem BCC, zawieszeniu powinny ulec terminy na wykonanie orzeczeń oraz terminy na wniesienie środków odwoławczych od orzeczeń organów państwa w innych sprawach z udziałem przedsiębiorcy, w sytuacji gdy przedsiębiorca nie ma możliwości wniesienia środka zaskarżenia lub wykonania orzeczenia w związku z nałożeniem na niego przez organy państwa obowiązków związanych z COVID-19.

Doprecyzować należy również zapisy ustawy odnoszące się do prawa pracy, aby umożliwić pracodawcom wykonanie nałożonych specustawą zadań, m.in.

1
Art. 3: W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca, o ile jest to technicznie możliwe, może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (tzw. praca zdalna).
1. W każdym przypadku miejsce świadczenia pracownikowi „pracy zdalnej” jest pracodawcy znane oraz z nim uzgodnione. Okres świadczenia pracy zdalnej określa pracodawca zgodnie z sytuacją epidemiologiczną regionu oraz sytuacją w stałym miejscu pracy.
2. Zasady pracy zdalnej określa porozumienie lub regulamin, przy czym w tej sytuacji Art. 9. Kodeksu pracy nie obowiązuje.
3. Pracodawca ma prawo do bieżącej kontroli działań pracowników oraz informacji o postępie prac.

1a.
Art.3a. W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca ma prawo:
– żądania od pracowników informacji o tym czy przebywali w ostatnim czasie w miejscach (krajach) objętych ryzykiem zarażenia,
– żądania od pracownika, który przebywał ostatnio w miejscach objętych ryzykiem zarażenia bądź gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, iż pracownik może być nosicielem wirusa, aby wykonał badania na obecność COVID-19 (koszt badań ponosi NFZ),
– kontrolować stan zdrowia pracowników przed rozpoczęciem wykonywania przez nich pracy, np. badając temperaturę,
– wprowadzić dodatkowe przepisy w zakresie bhp w zakładzie pracy,
– delegować pracownika do odbycia podróży służbowej do miejsca zagrożonego COVID-19 – wyłącznie w sytuacji wyższej konieczności i za zgodą pracownika.

Szczegółowe propozycje w załączeniu

Koronawirus – BCC proponuje rządowi

Koronawirus – uwagi BCC do specustawy

 

Kontakt do ekspertów:

Radosław Płonka
ekspert BCC ds. prawa gospodarczego
tel. 501 177 515
e-mail: radoslaw.plonka@bcc.org.pl

Zbigniew W. Żurek
wiceprezes BCC, ekspert BCC ds. rynku pracy i dialogu społecznego
minister pracy Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, członek Rady Dialogu Społecznego
tel. 690 485 442
e-mail: zbigniew.zurek@bcc.org.pl

Tomasz Dzitko
przewodniczący Komisji BCC ds. Rynku Farmaceutycznego
tel. 42 613 28 00
e-mail: tomasz.dzitko@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL