Październik Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa (ECSM)

13.10.2023

Z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA (European Union Agency for Cybersecurity), każdego roku październik określany jest mianem bezpiecznego miesiąca. W tym roku to już 11. edycja kampanii ECSM, którą w Polsce od początku koordynuje Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Tegoroczna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli szerokorozumianym wykorzystaniu przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych, wymierzonych w użytkowników Internetu.

29 września 2023 roku członkowie Loży Koszalińskiej Business Centre Club wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się w siedzibie Loży w Koszalinie, aby porozmawiać o szeroko pojętym cyberbezpieczeństwie, w szczególności o aktualnych trendach w phishing-u, ostatnich atakach DDos oraz nowelizacji prawa telekomunikacyjnego – blokowanie fałszywych SMS-ów. Wspólnie przeanalizowano również materiały informacyjne o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi sporządzane w ramach kampanii STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ., która jest polską wersją międzynarodowej kampanii STOP. THINK. CONNECT.™, mającej na celu zwiększanie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Inicjatywa STOP. THINK. CONNECT.™ powstała w 2010 roku i zrzesza ona prywatnych przedsiębiorców, organizacje non-profit oraz instytucje rządowe pod przewodnictwem Anti-Phishing Working Group (APWG) oraz National Cyber Security Alliance (NCSA). Inicjatywę w Polsce koordynuje zespół CERT Polska znajdujący się w strukturze Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Dodatkowo podczas spotkania w Loży rozmawiano o ESG. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać doświadczeń kanclerza Loży Koszalińskiej BCC Tomasz Święsa jako zarządzającego instytucją już raportującą oraz pozyskującą raporty niefinansowe od kontrahentów.

Członkom Loży Koszalińskiej oraz zaproszonym gościom dziękujemy za obecność i ciekawą dyskusję.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL