Spotkanie Loży Katowickiej BCC i podsumowanie XIV EKG

27.04.2022

Wczoraj zakończył się XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Partnerem instytucjonalnym trzydniowego wydarzenia zorganizowanego w Katowicach był Business Centre Club.

Prelegentami z ramienia BCC byli m.in. Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC, Mirosław Kasprzak, Instytut Interwencji Gospodarczych Business Centre Club, rzecznik BCC, Janusz Szymura, przewodniczący Rady Gospodarczej przy prezydencie Bielska-Białej, wiceprezes zarządu BCC, kanclerz Loży Bielskiej BCC, Katarzyna Woszczyna, wiceprezes BCC, kanclerz Loży Małopolskiej i Częstochowskiej BCC.

Lożę Katowicką BCC z kolei reprezentowali członkowie Klubu związani z regionem:

 • Stanisław Prusek, dyrektor, Główny Instytut Górniczy
 • Jan Bondaruk, zastępca dyrektora ds. inżynierii środowiska, Główny Instytut Górnictwa
 • Monika Chudobska, wiceprezes zarządu, Impel SA
 • Sławomir Cyza, prezes, dyrektor zarządzający, Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich
 • Artur Pollak, prezes zarządu, APA Group
 • Aleksandra Latocha, marketing director, APA Group
 • Henryk Orczykowski, prezes zarządu, dyrektor generalny, Stalprofil SA
 • Marek Mazurek, prezes zarządu, dyrektor generalny, Izostal SA
 • Marek Staszek, prezes zarządu, DB Cargo Polska
 • Paweł Pucek, członek zarządu, DB Cargo Polska
 • Tomasz Srokosz, partner, radca prawny, Andersen w Polsce
 • Artur Tomasik, prezes zarządu, Związek Regionalnych Portów Lotniczych, prezes zarządu, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA

Pierwszego dnia kongresu jako wydarzenie towarzyszące w siedzibie w hotelu Park Inn By Radisson w Katowicach odbyło się również spotkanie Loży Business Centre Club Katowice oraz zaproszonych gości pod hasłem „Wpływ organizacji na życie gospodarcze w dobie obecnej sytuacji geopolitycznej – kierunki działania”. Na wstępie Wojewoda wraz z Kanclerzem poprosili zebranych gości o uczczenie minutą ciszy nieszczęśliwych wypadków w dwóch śląskich kopalniach. w których zginęli górnicy.

Gośćmi specjalnymi byli m.in. były Śląski Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, dr Jan Sarna – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi przedstawiciele firmy DELOITTE Zbigniew Majtyka Partner Zarządzający oraz Julia Patorska, Partner Associate w Deloitte. Ekspertka w obszarze analiz ekonomicznych i środowiskowych, która obecnie piastuje także stanowisko Przewodniczącej Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP). Pani Julia omówiła i przedstawiła prezentacje dot. obecnej sytuacji z wiązanej z tematyką: „Co wojna oznacza dla łańcuchów dostaw polskich firm? – wielopoziomowa analiza zakłóceń.”

Następnie Prezes APA Group Artur Pollak wraz z Wiceprezesem BCC, Kanclerzem Loży Eugeniuszem Budniokiem podpisali deklaracje objęcia patronatem BCC Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jedynego w Polsce demonstratora technologii czwartej rewolucji przemysłowej. Centrum mieści się na terenie firmy EMT System Sp. z o.o. która jest największym w Polsce Centrum Szkoleń Inżynieryjnych praktycznie z każdego zakresu. Obie firmy są oczywiście członkami BCC Katowice.

Ponadto uroczyście wręczone zostały certyfikaty członkowskie dla nowych firm i zostały również wręczone diamenty i nominacje do statuetek Lidera Polskiego Biznesu dla firm, które nie mogły uczestniczyć w gali warszawskiej. Diamenty do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu 2021 odebrali:

Prezes Beata DrzazgaBetaMed SA, trzeci diament Chorzów Krajowy ekspert w dziedzinie kompleksowej opieki medycznej stacjonarnej i domowej, w tym również dla pacjentów korzystających z respiratora. Usługi świadczone są w ramach umów z NFZ oraz komercyjnie na terenie 11 województw w ramach 79 filii. W 2014 r. w Chorzowie powstała nowoczesna Clinica BetaMed Medical Active Care, która rozszerza działalność firmy o oddziały opiekuńczo-lecznicze oraz szeroko pojętą rehabilitację.

Prezes Grzegorz WszołekEMT-SYSTEMS Sp. z o.o. drugi diament Gliwice. Firma EMT-Systems to największy i najbardziej kompleksowy ośrodek kursów technicznych w Polsce, specjalizujący się w organizacji szkoleń dla Służb Utrzymania Ruchu, w tym działów automatyki, mechanicznych, energetycznych, technicznych i projektowo-konstrukcyjnych. Kursy realizowane są w 25 specjalistycznych laboratoriach, wyposażonych w rzeczywisty sprzęt przemysłowy oraz autorskie stanowiska dydaktyczne.

Prezes, Dyrektor Generalny Grzegorz Pietrusiński – ESAB Spółka z o.o. jedenasty diament Katowice. Lider na polskim rynku w spawalnictwie, największy producent materiałów spawalniczych (elektrod, drutów, topników) i dostawca sprzętu spawalniczego. Doradztwo techniczne i serwis.

Aleksandra Mraczek-Krzak Zastępca Dyrektora ds. Finansowo-Ekonomicznych – Główny Instytut Górnictwa, siódmy diament,  Katowice Instytut świadczy usługi dla wszystkich branż przemysłu, instytucji centralnych i samorządów lokalnych oraz dla partnerów zagranicznych m.in. w zakresie geoinżynierii, bezpieczeństwa przemysłowego, inżynierii środowiska, zagadnień związanych z jakością. Poligon doświadczalny Kopalni Doświadczalnej Barbara to jedyny ośrodek w Europie w którym można przeprowadzać badania wybuchów gazów i pyłów w warunkach rzeczywistych oraz testować maszyny i urządzenia przeznaczone do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem. Instytut jest jednostką notyfikowaną Unii Europejskiej numer 1453.

Jedyny nieodebrany diament to osiemnasty diament dla firmy STALPROFIL SA Dąbrowa Górnicza. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest dystrybucja wyrobów hutniczych. Grupa Kapitałowa STALPROFIL SA obecna jest również na perspektywicznym rynku produkcji izolacji antykorozyjnej oraz wykonawstwa infrastruktury sieci przesyłowych gazu i innych mediów za pośrednictwem spółek zależnych: IZOSTAL SA i ZRUG Zabrze SA. Przez spółkę zależną KOLB sp. z o.o., spółka obsługuje także rynek wykonawstwa konstrukcji stalowych

NOMINACJE do statuetki LPB otrzymały firmy:

 • Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych „Pro Novum” Sp. z o.o. Katowice. Ekspertyzy poawaryjne w energetyce, serwis diagnostyczny online, oceny stanu technicznego, NDT, zarządzanie majątkiem produkcyjnym elektrowni, chemia energetyczna, rewitalizacja turbin, przedłużanie czasu pracy urządzeń energetycznych, doradztwo techniczne, zdalna diagnostyka. Nominację odebrał osobiście Prezes firmy Jerzy Trzeszczyński,
 • RISER Sp. z o.o. Jaworzno. Generalny wykonawca inwestycji budowlanych. Profesjonalne doradztwo podczas całego procesu inwestycyjnego. Oferujemy kompleksową realizację projektów z zakresu budownictwa kubaturowego, mieszkaniowego, przemysłowego oraz obiektów użyteczności publicznej. Z powodów niezależnych od siebie Prezes Piotr Góralczyk niestety nie dotarł na spotkanie i nominacja zostanie przekazana w najbliższym terminie.

Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

 

W dalszej części spotkania poruszono najistotniejsze dla członków i regionu kwestie gospodarcze i społeczne oraz przedstawiono kierunki działań i plany na przyszłość w perspektywie otaczającej nas trudnej rzeczywistości. Omówiono również szczegóły związane z tematami poruszonymi podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego jak również uaktualniono informacje dotyczące działań pomocowych dla UA i rozpoczęciu współpracy między środowiskami gospodarczymi śląskimi a ukraińskimi.

Dyrektor Loży Marcin Budniok przekazał zaproszenie na najbliższe spotkania organizowane przez Lożę w dniach 13 i 20.05.2022 przy współpracy z miastem Katowice, Polsko Ukraińską Izbą handlową, KPMG, firmami członkowskimi Money Square Investment oraz Brocker Consulting Partners Polska w zakresach współpracy handlowej, bezpieczeństwa, programów pomocowych, obszaru inwestycji i audytów oraz ubezpieczeń co w szczegółach zostanie przekazane w osobnych wiadomościach.

Po części oficjalnej uczestnicy mieli możliwość rozluźnienia się w pokazowym showroomie Casinos Poland, gdzie przy kilku stołach mogli zagrać w dostępne gry pod okiem zawodowych krupierów jak również skorzystać z drobnego poczęstunku i prowadzić rozmowy do późnych godzin wieczornych.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL