Z cyklu „Rozmowy o gospodarce” – przedwyborcze spotkanie z Arturem Soboniem

06.10.2023

Powoli zbliżamy się do końca naszego cyklu „Rozmowy o gospodarce”, w ramach którego spotykamy się przed wyborami z przedstawicielami partii politycznych w sprawie ich programów gospodarczych. Naszym kolejnym gościem był Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość. Spotkanie odbyło się 5 października br. w siedzibie Loży Lubelskiej BCC i było transmitowane on-line.

Artur Soboń, podobnie jak wszyscy nasi wcześniejsi rozmówcy, poparł „Dekalog Przedsiębiorcy” – wspólną inicjatywę Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich i Krajowej Izby Gospodarczej.

Rozmawialiśmy przede wszystkim o kondycji polskiej gospodarki, przyszłorocznym budżecie i zachętach inwestycyjnych.

Zdaniem naszego rozmówcy szybkie porozumienie z UE dotyczące KPO i praworządności spowoduje umocnienie złotego, co obniży inflację w 2024 r. do około 5%. Z kolei niższa inflacja podniesie krajowy popyt konsumpcyjny i obniży stopę bazową NBP.

W opinii posła PiS, niezależnie od wyniku wyborów niezbędna będzie realizacja zapowiadanego przez niemal wszystkie partie dużego wzrostu wydatków publicznych na obronę narodową, ochronę zdrowia i szkolnictwo. Z kolei celem głównym polityki gospodarczej w najbliższych latach powinno być niedopuszczenie do realizacji prognozy MFW przewidującej, że relacja długu publicznego, liczonego metodologią Eurostatu, do PKB nie tylko przekroczy konstytucyjny pułap 60% w najbliższych kilku latach, ale wzrośnie do 70% za około 10 lat.

———————————————————————————————————————————————————-

Cykl spotkań przedwyborczych „Rozmowy o gospodarce”

Dla przypomnienia: w ramach naszego przedwyborczego cyklu „Rozmowy o gospodarce” odbyły się już pierwsze spotkania z politykami i wkrótce planowane są kolejne – prosimy śledzić nasze aktualności. Tymczasem zapraszamy również do zapoznania się z relacjami z poprzednich spotkań: ze spotkania z Andrzejem Domańskim, głównym ekonomistą Instytutu Obywatelskiego >> , ze spotkania z Wojciechem Warskim, ekspertem gospodarczym Koalicji Polskiej i Trzeciej Drogi >>,a także ze spotkania z Krzysztofem Bosakiem, współzałożycielem Konfederacji >>

Zachęcamy też do pobrania naszego raportu BCC dla polskiej gospodarki – diagnoza i rekomendacje >>

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL