
Władze loży



Roczne omówienie
Loża Bydgoska - rok 2020
Uprzedzając lockdown, podczas wizyty w LOGON SA poznaliśmy najnowsze rozwiązania IT dla realizacji zadań biznesowych oraz zdalną optymalizację procesów produkcyjnych oferowaną przez naszego członka, Karola Chęcińskiego, prezesa Syneo.
Systematyczne czwartkowe spotkania online członków loży, służą monitorowaniu sytuacji w firmach i błyskawicznemu przekazywaniu konkretnych propozycji rozwiązań poprzez sztab antykryzysowy BCC – do zastosowania/wprowadzenia w kolejnych rządowych tarczach antykryzysowych. Wiosną, dla wielu szefów firm był to jedyny, wiarygodny sposób uzyskania wskazówek jak aplikować o wsparcie w PFR czy ZUS.
Latem, kiedy pozwolono nam zsunąć maseczki, spędziliśmy rodzinny weekend w ZOO safari Borysew i biesiadowaliśmy w gościnnym Aparthotelu „Termy Uniejów” wspólnie z Lożą Toruńską, Łódzką i Warszawską.
Widząc złe skutki rozszerzenia katalogu podatków CIT dla firm o spółki komandytowe, interweniowaliśmy w Ministerstwie Finansów, przekazując w bezpośredniej rozmowie naszą opinię w tej sprawie Janowi Sarnowskiemu, podsekretarzowi stanu. W tej sprawie po spotkaniu z Lożą Bydgoską BCC, działania w Senacie podjął senator Krzysztof Brejza.
Jesienią, przed kolejny lockdownem odbyło się pierwsze z cyklu spotkań pod tytułem „RozmawiaMY o Bydgoszczy”, z udziałem osób zaangażowanych w życie naszego miasta.
Grupa Moderator była koproducentem filmu „Szarlatan” Agnieszki Holland, a dzięki prezesowi Adamowi Gudell mogliśmy uczestniczyć w specjalnym pokazie filmu w Bydgoszczy oraz rozmawiać face to face z reżyserką i jej aktorami.
Laureatami Lidera Polskiego Biznesu zostały dwie firmy z Loży Bydgoskiej – Alstal z Inowrocławia i bydgoski Pixel.
Loża Bydgoska - rok 2019
„Kawa u prezesa” to sprawdzona formuła systematycznych, krótkich spotkań w firmach, w czasie których skraca się dystans, zawiera bliskie znajomości, robi biznesy. To nasze lokalne know-how. W małym, zaufanym gronie rozmawialiśmy m.in. o białej księdze VAT, płacy minimalnej czy oznakach spowolnienia. W czerwcu spotkaliśmy się z naczelnikami urzędów skarbowych, wskazując, co jeszcze trzeba i można poprawić w systemie. Dzięki temu sprawy indywidualne załatwiamy na bieżąco wprost z szefostwem konkretnego urzędu. Podobne, bezpośrednie relacje udało nam się nawiązać z regionalnym oddziałem ZUS. Zorganizowaliśmy debaty wyborcze liderów list wyborczych do Parlamentu Europejskiego i Sejmu. Całość prowadził dr Krzysztof Matela, kanclerz Loży, a wywiady z kandydatami prowadzili bydgoscy dziennikarze. Z końcem lata odwiedziliśmy Klinikę Uzdrowiskową Pod Tężniami w Ciechocinku. Po zabiegach w odprężającej strefie Wellness&Spa poznawaliśmy możliwości terapii manualnej w schorzeniach układu ruchu oraz nowinki z zakresu leczenia chorób serca. Z uwagą i życzliwością kibicowaliśmy naszemu klubowemu koledze Adamowi Gudellowi, który zdecydował się na mecenat przy produkcji filmów Kler i Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa.
Loża Bydgoska - rok 2018
RODO, split payment, PPK – to wiodące tematy w Loży w minionym roku. W poznaniu materii i podjęciu najlepszych decyzji dla firm pomocni byli eksperci BCC. Służyły temu spotkania w ramach cyklu „Kawa u prezesa”. Szczególne zainteresowanie wzbudziło spotkanie zorganizowane we współpracy z kancelarią Płonka Ozga Adwokaci i Radcowie Prawni poświęcone prawom i obowiązkom przedsiębiorców podczas kontroli firmy przez organy państwa. Znakiem czasu była konferencja podsumowująca wyniki XVI edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, która odbyła się po raz pierwszy poza Izbą Skarbową i bez udziału jej kierownictwa, za to z udziałem wszystkich naczelników urzędów skarbowych naszego województwa, szefów regionalnych organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Uczestnicy spotkali się w dawnym kinie Pomorzanin. Tradycyjnie na powakacyjnym „XIII spotkaniu z dzikiem” w Western Hotel & Restauracja biesiadnicy w „strojach kowbojskich” wspominali kanikułę i snuli plany na przyszłość. W roku wyborów samorządowych odpytywaliśmy kandydatów na prezydenta Bydgoszczy podczas debaty poprzedzającej wybory. W przedświątecznej atmosferze członkowie dwóch lóż – Bydgoskiej i Toruńskiej, spotkali się z Januszem Steinhoffem, byłym wicepremierem w rządzie Jerzego Buzka, członkiem GGC BCC.
Loża Bydgoska - rok 2017
Miniony rok był zdecydowanie udany dla firm z regionu – członków Loży Bydgoskiej. Większość złapała przysłowiowy oddech i równowagę. Niestety nadal dokucza im biurokracja, złe nawyki i przyzwyczajenia urzędnicze, które przeszkadzają choćby w zatrudnianiu obcokrajowców. O tym rozmawialiśmy m. in. z Markiem Goliszewskim, prezesem BCC i Witoldem M. Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PwC w Polsce. Praktyczne wskazówki i oczekiwania ułatwiające prowadzenie biznesu przekazaliśmy nowemu szefostwu Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, podczas konferencji podsumowującej regionalne wyniki konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy.
Z końcem lata, w Western Hotel& Restauracja – nowej siedzibie Loży – gościliśmy członków Loży Toruńskiej.
Rok podsumowaliśmy podczas rewizyty w Toruniu, w restauracji Młyn Smaków – Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski, wraz ze świątecznymi życzeniami zadeklarował wsparcie dla inwestycji i przedsięwzięć wspomagających regionalny biznes, w tym pilną budowę odcinka drogi ekspresowej S10 łączącego Bydgoszcz i Toruń oraz w przyszłości portu intermodalnego.
Sukcesem Loży było efektywne wsparcie Bydgoskiego Portu Lotniczego w uruchomieniu połączenia lotniczego do Lwowa. Teraz czas na loty do Kijowa
Loża Bydgoska - rok 2016
Rok 2016 był trudny dla firm z regionu. Nie pomógł samorząd województwa, który zakontraktował dotąd zaledwie 4% unijnych środków w ramach RPO na lata 2014-2020. To najmniej w Polsce. Kto mógł i potrafił „uciekał” w eksport. Temu służyła też debata, prowadzona przez kanclerza Loży Krzysztofa Matelę, z udziałem wyjątkowych postaci: prof. Małgorzaty Zaleskiej – prezes GPW, Jan Krzysztofa Bieleckiego – byłego premiera, prof. Witolda M. Orłowskiego – doradcy ekonomicznego PwC w Polsce, Tomasza Zaboklickiego – prezesa bydgoskiej Pesy oraz Tomasza Urbanowicza – dyrektora Toruńskiego Parku Technologicznego.
Do przedsiębiorców handlujących z zagranicznymi firmami i tych, którzy z konieczności nie rozliczają się w złotówkach – kierowaliśmy spotkanie z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK.
Dzięki ekspertom, członkowie Loży poznali praktyczne rozwiązania niezbędne w przygotowaniu firmy do sukcesji lub sprzedaży oraz narzędzia ICC, pozwalające ograniczyć ryzyko naruszenia prawa konkurencji w firmach i uniknąć kar.
Przy bożonarodzeniowym stole rozprawiliśmy się z dzikim alaskańskim łososiem, chwaliliśmy dobry IV kwartał roku, a dzięki agencji AV Polska szukaliśmy pracowników na Ukrainie.
W ramach klubowej integracji spotkaliśmy się z Lożą Opolską i Bielską w Osadzie Śnieżka w Łomnicy – dowiedzieliśmy się, jak zarabiać na inwestowaniu w apartamenty na wynajem.
Loża Bydgoska - rok 2015
Początek roku 2015 przyniósł spore ożywienie i zainteresowanie firm możliwościami pozyskania finansowania inwestycji z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Nie czekając na konkursy w ramach RPO czy uruchomienie programów centralnych Loża organizowała dla członków spotkania branżowe w siedzibach firm w regionie. To zaczyn do przyszłych konsorcjów i partnerstw, także po 2020 roku, kiedy Unia dołoży nam już znacznie mniej funduszy.
Czy warto i co trzeba wiedzieć decydując się na współpracę z inwestorem finansowym członkowie Loży rozmawiali z Dariuszem Górką i Andrzejem Mierzwą, partnerami zarządzającymi Funduszu Private Equity 21 Concordia. Własnymi doświadczeniami dzielili się klubowicze, którzy już tego doświadczyli, z nadal licznymi, rozważającymi taką decyzję.
Ogłaszając regionalne wyniki konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, Loża przekazała podczas konferencji z udziałem m.in. dyrektora Izby Skarbowej i naczelników US, uwagi służące poprawie obsługi klientów: czyste toalety, urzędy czynne po 16., a przede wszystkim prosty, zrozumiały język w urzędowych pismach.
Po wakacjach najczęściej rozmawiano w Loży o szansach i zagrożeniach dla biznesu oraz kosztach spełnienia obietnic wyborczych. Gośćmi byli m.in. Marek Goliszewski, prezes BCC, Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego na region Europy Środkowej.
Loża Bydgoska - rok 2014
Rok 2014 rozpoczęliśmy rozmową z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, o efektywnym wykorzystaniu pieniędzy z UE przez lokalny biznes, które mają wspierać inwestorów, chcących zakładać i rozwijać firmy w miejscach najbardziej zagrożonych bezrobociem. Urząd sfinansuje całą infrastrukturę i uzbrojenie terenu.
Potwierdzają się prognozy Macieja Relugi, głównego ekonomisty BZ WBK, a także klubowiczów, dotyczące naszego eksportu. Na szczęście firmy w regionie nie są aż tak zależne od Rosji i Ukrainy. Z sukcesem zdobyliśmy rynki Niemiec, Włoch, Francji, Czech
czy Wielkiej Brytanii. We współpracy z lokalnymi organizacjami pracodawców zorganizowaliśmy debatę kandydatów na urząd prezydenta Bydgoszczy. Nikt jednak nie porwał audytorium swoją wizją. Łatwiej było debatującym mówić o szansach, które zaprzepaściła Bydgoszcz, niż snuć realne palny na przyszłość. Przed świętami Bożego Narodzenia zebraliśmy się wokół stołu, na który potrawy przygotowywaliśmy wspólnie
z dr. Józefem Sadkiewiczem. Podczas spotkań Loży nie zabrakło tematów związanych z uczestnictwem w ZP BCC. Specjalnością Loży są spotkania z cyklu „kawa u prezesa” – małe grono gwarantuje owocną, merytoryczną rozmowę. Tradycyjnie już objęliśmy patronatem Złotą Setkę Pomorza i Kujaw, Menedżera Roku czy pierwsze ogólnopolskie Forum Rolnicze z udziałem wszystkich szefów resortu od 1991 roku.
Loża Bydgoska - rok 2013
Na doby początek 2013 roku, podczas spotkania z Markiem Goliszewskim, prezesem BCC zgodzono się w gronie Loży, że sytuacja firm nie jest tak zła, jak widzą ją związki zawodowe czy nawet dane statystyczne. Na rynku było rzeczywiście mniej pracy, także w szarej strefie. Dlatego więcej osób zgłaszało się do urzędów pracy, które niestety nadal wyłącznie rozdają zasiłki.
W Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku członkowie Loży rozmawiali „Jak mieć serce dla biznesu?”. Poznali terapię manualną prof. F. Kaltenborna, stosowaną w badaniu i leczeniu kręgosłupa oraz najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia chorób serca.
W Loży miło wspominani są jej goście: gen. Romana Polko, Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku czy analitycy z TFI: Marek Rybca ze Skarbca, Paweł Cichoń z Quercus, Rafał Olkiewicz z Franklin Templeton Investments Poland.
Dzięki konkursowi „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy” firmy czekają kolejne pozytywne zmiany w kontaktach z fiskusem. Przedsiębiorcy nie będą już musieli przynosić do skarbówek ton dokumentów. A Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, jako jedyny z 399 w kraju, został wybrany przez resort finansów do przetestowania nowego systemu.
Loża Bydgoska - rok 2012
W 2012 r. skupiliśmy się na spotkaniach doradczych i informacyjnych. Stałymi gościmy byli analitycy rynku, m.in: Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion czy Joanna Stec-Gamracy, dyrektor na Polskę Black Rock, największej firmy na świecie zarządzającej aktywami.
Konferencja „Ekspansja bydgoskiego biznesu z wykorzystaniem lokalnego potencjału i globalnych możliwości” – z udziałem Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy i przedstawicieli zespołu obsługi inwestora UM i ekspertów BCC, pokazała, że coraz częściej urzędy chcą i potrafią współpracować z przedsiębiorcami. Zwykle nie potrzeba wiele. Jak zawsze oczekujemy równego, zrozumiałego prawa i możliwie szybkich decyzji.
Spotkania z cyklu „Kawa u prezesa” organizowane at hoc w małym gronie, pozwalają nam się bliżej poznać i skuteczniej nawiązać kontakty biznesowe.
Loża Bydgoska - rok 2011
Członkowie Loży dyskutowali w 2011 roku m.in. o sytuacji polskich firm oraz ich właścicieli i menedżerów. Gośćmi spotkań byli komentatorzy ekonomiczni Piotr Kuczyński i Marek Zuber. Prognozując sytuację na 2012 r., wskazywali oni na piłkarskie Euro 2012 jako na swoistą tratwę ratunkową (choć jedynie na dwa kwartały) dla polskiej gospodarki.
O Europie i roli Polski dyskutowano z Radosławem Sikorskim, szefem MSZ. Jeszcze przed objęciem przez Polskę prezydencji przedstawił on członkom Loży szczegóły programu wydarzeń związanych z polskim przewodnictwem w Unii Europejskiej.
Duże emocje wzbudziła dyskusja z senatorem Janem Rulewskim, który przekonywał, że tylko szybko wprowadzane regulacje unijne dotyczące rynku żywności są szansą na przyszłość dla kraju. Z tą opinią nie zgodził się chyba żaden z uczestników debaty.
W pięknej wiejskiej scenerii gospodarstwa agroturystycznego w Olszewce k. Nakła, słynącego z pola golfowego i domowej kuchni, odbyło się XI Spotkanie z Dzikiem. Tradycyjne bez muszek i krawatów, przy biesiadzie rozmawiano o wakacyjnych wojażach i planach na przyszłość. Jak zawsze z kapelą, śpiewem i tańcem.
Po raz drugi Loża Bydgoska była współorganizatorem, wraz z Fundacją Paribas, konkursu grantowego dla dzieci i młodzieży z rodzinnych domów dziecka.

Siedziba
Grupa Moderator
ul. Focha 12
85-070 Bydgoszcz
tel. 502 398 876
tel. 52 322 37 52
e-mail: andrzej.matusewicz@bcc.org.pl
