ZDANIEM PRZEDSIĘBIORCÓW: SKUTKI ATAKU ROSJI NA UKRAINĘ

01.03.2022

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę poprosiliśmy firmy członkowskie BCC o ocenę sytuacji. Spośród ankietowanych 43 % firm prowadzi interesy w krajach objętych wojną. Prawie połowa z nich (45%) już odczuwa problemy transportowe lub logistyczne, a jedna trzecia (35%) skarży się na problemy z pracownikami. Odczuwalny jest dotkliwy brak ukraińskich pracowników, szczególnie kierowców, którzy wracają do swojego kraju, aby walczyć, albo nie mogą wyjechać z Ukrainy ze względu na mobilizację. Jeżeli taki stan będzie się utrzymywał, może to zachwiać w przyszłości łańcuchem dostaw oraz sytuacją finansową firm transportowych. Przełoży się to na rosnące ceny transportu, co jest niepokojące przy obecnej dynamice inflacji w Polsce. 

Niemal cztery piąte firm (78%) doświadcza trudności i pogorszenia warunków prowadzenia biznesu na terenie Ukrainy, Rosji i Białorusi. Realizacja usług w Ukrainie jest niemożliwa ze względów bezpieczeństwa, kolejni kontrahenci informują naszych członków, że czasowo zawieszają biznesy lub zamykają fabryki w Ukrainie. W przypadku Białorusi, już w momencie wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy Polski, część firm zablokowała wszelkie transakcje.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że skutki obecnej sytuacji będą widoczne i odczuwalne już w najbliższym czasie nie tylko poprzez trudności w produkcji i logistyce, ale także poprzez wzrost cen. Już obecnie można było zauważyć odpływ pracowników z Ukrainy. Odnotowało to 22% ankietowanych firm. Tylko 11% odnotowało problemy z ciągłością produkcji. Połowa respondentów jest w stanie tak przeprofilować swoją ofertę zatrudnienia, aby była ona dostępna dla osób, które przemieszczają się do Polski z Ukrainy.

BCC uruchomił sztab antykryzysowy, w ramach którego dyżurują eksperci wspierają firmy członkowskie m.in. w legalizacji pobytu i pracy osób ze statusem uchodźcy. Nasi przedsiębiorcy z 22 lóż regionalnych bardzo angażują się w pomoc humanitarną i finansową dla uchodźców.

Naturalnym wydaje się, że żadne obowiązki podatkowe czy sankcje nie powinny być nakładane na przedsiębiorców, którzy organizują zakwaterowanie dla rodzin czy zbiórki pomocowe w zakładach pracy. Nie powinny być także wyciągane konsekwencje od agencji pracy, które przejmują pracowników od ukraińskich przedsiębiorstw po to, aby skierować ich do filii tych samych przedsiębiorstw na terenie Polski.

BCC wystąpił już do premiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego z propozycją, aby konkretna pomoc przedsiębiorców dla uchodźców była zwolniona od opodatkowania. Domagamy się również uproszczenia procedur związanych z przyznawaniem tytułów pobytowych dla obywateli Ukrainy.

Rekomendujemy naszym członkom wpłaty na konta sprawdzonych i rekomendowanych organizacji zbierających fundusze na pomoc humanitarną.

Dodatkowy komentarz:

Emil Muciński

Wiceprezes BCC, dyrektor Instytutu Interwencji Gospodarczych

602 571 395

mucinski@bcc.pl

 

Mirosław Kasprzak

Rzecznik BCC

608 529 504

miroslaw.kasprzak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL