Gala rozdania Kosynierów Przedsiębiorczości

25.10.2013

W salach kopernikańskich olsztyńskiego zamku 3 października odbyła się Gala Przedsiębiorczości Loży Olsztyńskiej BCC. Gościem specjalnym był wicepremier Janusz Piechociński.

W Gali uczestniczyli: Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski, Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek, Anna Wasilewska, członek zarządu województwa; parlamentarzyści Warmii i Mazur, samorządowcy, starostowie, burmistrzowie (także zaprzyjaźnionych miast sąsiednich województw – Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza),wójtowie, radni, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i związków zawodowych.
Galę prowadzili redaktorzy zaprzyjaźnionych mediów: Agnieszka Lipczyńska – Polskie Radio Olsztyn i Tomasz Szeremeta – TVP Olsztyn.

Na początku prowadzący przedstawili cele i założenia, które przyświecały organizacji uroczystości, powitali zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Wiesław Łubiński, kanclerz Loży Olsztyńskiej BCC.

W swoim wystąpieniu dokonał analizy obecnej sytuacji gospodarczej kraju; pytał kto jest dzisiaj patriotą, czy ten, co płaci podatki; trudzi się i buduje rzeczywistość w kraju, naraża się na niesprawiedliwe oceny, poddawany jest szykanom urzędów kontroli, nierzadko tracąc dorobek życia, a nawet wolność. Dzisiejszy kod kulturowy wprowadził kult firm zagranicznych, które wykorzystują sytuacje rynkowe i podatkowe, wprowadzają mechanizm marzeń o zatrudnieniu w korporacji zagranicznej, a nasz kraj sprowadzony jest do dostawcy rąk do pracy. Czy na tym polega patriotyzm gospodarczy? Dokonał prostej retrospekcji odwołując się do historii i kosynierów. To ci, co „ żywią i bronią” dostrzegli wagę zagrożenia kraju, chociaż sami nie stanowili w sensie militarnym wielkiej siły bojowej, chwycili za kosy – symbol zdesperowanych, i w pojedynczych potyczkach odnosili sukcesy. Podobnie dzisiejsi przedsiębiorcy, często zdesperowani wobec wyzwań nie tylko codzienności i przeciwności ze strony szeregu instytucji, walczą o byt tego kraju.
Kanclerz Loży Olsztyńskiej BCC dokonał również porównania i analogii do kosynierów, że małymi sukcesami można i trzeba dbać o los tego kraju, bo jak nie my to kto, jak nie dziś, to kiedy? Stąd pomysł nagrodzenia polskich przedsiębiorców, za ich niewdzięczną ciężką pracę, za zmagania dnia codziennego i patriotyzm gospodarczy, za odwagę i siłę.
W kolejnym punkcie prowadzący przedstawili kapitułę nagrody Loży Olsztyńskiej BCC – Kosyniera Przedsiębiorczości:

1.prof. Andrzej Buszko – WNE UWM Olsztyn
2.Jarosław Kowalski – dyrektor TVP Olsztyn
3.Krzysztof Skowroński – prezes Tewes-Klima
4.prof. Ryszard Walkowiak – WNE UWM Olsztyn
5. Waldemar Ziarek – Związek Piłsudczyków RP
Wiesław Łubiński – przewodniczący, Loża Olsztyńska BCC.

Nagrody otrzymali: Jarosław Goszczycki, właściciel piekarni Tyrolska, Eugeniusz Jaremko, przewodniczący Rady Nadzorczej IPB SA, Jan Szynaka, prezes Szynaka Meble sp. z o.o., Janusz Skowroński, prezes Tewes-Bis, Marek Karólewski, prezes WMSSE, Marian i Anna Stawarczyk, właściciele Przedsiębiorstwa Budowlanego „Mas-Bud”, Elżbieta Krasowska-Jaworska, prezes Warmińskiego Banku Spółdzielczego. Nagrodę Naczelnika Państwa wręczono Januszowi Piechocińskiemu.

Wyróżnieni zaprezentowali się zgromadzonym. Nie odbyło się bez wzruszeń i wyrazów wdzięczności dla pomysłodawców nagrody. Wicepremier Janusz Piechociński w swoim wystąpieniu podziękował za nagrodę, także nie krył wzruszenia.

Następnie wystąpiła „Kapela Jakubowa” z koncertem regionalnych piosenek na ludową nutę. W trakcie Gali odbył się także pokaz mody przygotowany przez Ilonę Kanclerz, znaną projektantkę mody i strojów okolicznościowych do inscenizacji filmowych i teatralnych.

Na koniec części oficjalnej można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z wicepremierem.

Nagrodzeni Kosynierami Przedsiębiorczości, fot. archiwum firmy

Nagrodzeni Kosynierami Przedsiębiorczości, fot. archiwum firmy

Gala wręczenia nagród Loży Olsztyńskiej BCC - Kosynier Przedsiębiorczości, fot. archiwum firmy

Gala wręczenia nagród Loży Olsztyńskiej BCC – Kosynier Przedsiębiorczości, fot. archiwum firmy

Nagrodę Naczelnika Państwa otrzymał wicepremier Janusz Piechociński, fot. archiwum firmy

Nagrodę Naczelnika Państwa otrzymał wicepremier Janusz Piechociński, fot. archiwum firmy

Kanclerz Wiesław Łubiński, przewodniczący kapituły nagrody Loży Olsztyńskiej BCC – Kosyniera Przedsiębiorczości, fot. archiwum firmy

Kanclerz Wiesław Łubiński, przewodniczący kapituły nagrody Loży Olsztyńskiej BCC – Kosyniera Przedsiębiorczości, fot. archiwum firmy

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL