Warmia i Mazury – w którą stronę?

12.12.2012

W olsztyńskim Ratuszu odbyła się debata gospodarcza „Warmia i Mazury – tak, ale w którą stronę”. Wzięli w niej udział: prof. Barbara Wróblewska – zastępca dyrektora PAN, Gustaw Marek Brzezin – wicemarszałek Zarządu Województwa, prof. Janusz Heller – dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM, Marta Piskorz – dyrektor WMARR SA, Krzysztof Gąsior – dyrektor WMSSE. Gospodarzem debaty był kanclerz Loży Olsztyńskiej Wiesław Łubiński. Patronat medialny objęły TVP Olsztyn i Radio Planeta FM.

Debatę prowadził redaktor Marek Jarmołowicz, zajmujący się na co dzień sprawami społecznymi i gospodarczymi. Uczestniczyli w niej przedsiębiorcy, samorządowcy, młodzież z LO II i LO OSKAR w Olsztynie, przedstawiciele mediów.

Wiesław Łubiński powiedział, że spotkanie jest próbą odpowiedzenia na pytanie, jak w dobie spowolnienia gospodarczego, kryzysu wartości, spadającego PKB, budować przyszłość Warmii i Mazur – regionu ubogiego, pozbawionego przemysłu, z problemami wykluczenia społecznego?

Prof. Janusz Heller dokonał wprowadzenia merytorycznego do dyskusji (załącznik). Marek Brzezin mówił o innych niż turystyka i żywność ekologiczna, dziedzinach miejscowej gospodarki. Prof. Barbara Wróblewska podkreślała, że niewielu przedsiębiorców chce i potrafi korzystać z nowej myśli naukowej, choć to nauka niesie wiele rozwiązań dobrych dla życia gospodarczego. Marta Piskorz zachęcała do korzystania nie tylko z funduszy unijnych, ale także z doradztwa i promocji małego i średniego biznesu.

Debatowano również nad „Janosikowym” i buntem bogatych metropolii. Prof. J. Heller wskazywał, że rozbicie ośrodków życia gospodarczego, brak połączeń komunikacyjnych to zasadniczy problem regionu, bo jak powiązać gospodarczo największe ośrodki gospodarcze, jeśli nie istnieją między nimi nawet połączenia drogowe. Region nie tylko geograficznie, ale i cywilizacyjnie leży poza krajem. W oparciu o diagnozę społeczną prof. J. Czapińskiego, apelował o odbudowę zaufania społecznego.

 

Pliki:

Wystąpienie prof. Janusza Hellera

Uczestnicy debaty, fot. archiwum

Uczestnicy debaty, fot. archiwum
COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL