Spotkanie z ministrem Krzysztofem Hetmanem

14.03.2024

14 marca w ramach cyklu „Rozmowy o Gospodarce” gościliśmy w Business Centre Club Krzysztofa Hetmana, ministra Rozwoju i Technologii. Towarzyszył mu niedawno powołany pełnomocnik ds. deregulacji i dialogu gospodarczego dr Mariusz Filipek.

Tematem spotkania były deregulacje i wspieranie przedsiębiorczości. Gości powitał dr Jacek Goliszewski, prezes BCC, który w krótkim wstępie zwrócił uwagę m.in na rolę nowych technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej oraz na konieczność silnego wsparcia dla inwestycji, także w kontekście roli polskich firm w odbudowie Ukrainy.

Minister Hetman zadeklarował zmianę podejścia do dialogu z przedsiębiorcami oraz otwartość przedstawicieli resortu na postulaty organizacji pracodawców, reprezentujących różne gałęzie gospodarki.

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformował o prowadzonych pracach nad strategią przemysłową UE, szczególnie w kontekście przyszłorocznej prezydencji Polski. Mają się one skupiać na jednolitym rynku UE, w tym m.in. na rozwoju usług transgranicznych oraz likwidowaniu istniejących barier w tym obszarze.

Kolejnym celem resortu mają być prace nad budową systemu przyciągania i wsparcia dla globalnych inwestorów, powracających z produkcją do Europy, co jest efektem nowej strategii skracania łańcuchów dostaw, głównie w branży elektronicznej. Mechanizmy powinny dotyczyć zarówno inwestycji nowych, jak i odtworzeniowych. Minister wyraził nadzieję, że fundusze spójności oraz KPO okażą się pomocne w realizacji tych planów. Jednocześnie za największe ryzyko uznał brak czasu na efektywne i mądre wydawanie przyznanych nam pieniędzy. Inny problem, na który zwrócił uwagę to nieskuteczne procesy komercjalizacji w Polsce patentów dot. produktów i usług, opracowywanych przez rodzimych innowatorów.

Krzysztof Hetman zapowiedział także wzmocnienie współpracy ze stroną ukraińską oraz wspieranie zaangażowania polskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy oraz inwestycjami w tamtejszą gospodarkę. Obecnie trwają przygotowania do – zaplanowanej na maj br. – pierwszej misji gospodarczej w Ukrainie. Kolejnym celem z tym związanym jest wzmocnienie merytoryczne i organizacyjne placówki PAIiH w Kijowie. Badania przeprowadzone przez PAIiH wykazały, że blisko 3000 polskich przedsiębiorstw jest zainteresowanych zaangażowaniem w Ukrainie.

Następnie głos zabrał pełnomocnik ds. deregulacji i dialogu społecznego, który streścił swoje dotychczasowe aktywności. Mariusz Filipek zapewnił, że jego priorytetem jest udział w tworzeniu solidnego prawa i regulacji. Poinformował, że pierwszy pakiet przepisów deregulacyjnych trafił już do uzgodnień międzyresortowych, a o jego szczegółach zostaną wkrótce poinformowani członkowie zespołu, który z udziałem przedstawicieli organizacji pracodawców działa pod jego przewodnictwem przy MRiT. Zapowiedziane zostały m.in. zmiany w prawie zamówień publicznych oraz ustawie o rzemiośle.

W drugiej części spotkania uczestnicy zadawali ministrowi Krzysztofowi Hetmanowi pytania, które dotyczyły m.in.: dalszych ograniczeń obciążeń regulacyjnych i administracyjnych oraz problemów rynku mieszkaniowego i zagospodarowania przestrzennego, a także rynku aptecznego oraz tytoniowego.

Uzgodniono, że pytania, których ze względu na ograniczony czas nie udało się zadać ministrowi podczas spotkania, zostaną przekazane drogą mailową do kierowanego przez niego resortu za pośrednictwem BCC.

 

 

 


Krzysztof Hetman

13 grudnia 2023 r. powołany na stanowisko ministra rozwoju i technologii.

Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1999 r. od pracy w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Od lipca 2002 r. do sierpnia 2005 r. zastępca dyrektora, a do maja 2007 r. dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Był odpowiedzialny m.in. za wdrażanie unijnych programów i kwestie związane z planowaniem przestrzennym.

Od grudnia 2007 r. do grudnia 2010 r. wiceminister rozwoju regionalnego. Nadzorował sprawy związane z wdrażaniem w Polsce Programu Rozwój Polski Wschodniej, unijnych programów regionalnych (RPO) oraz programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w latach 2007-2013.

Od czerwca 2010 r. prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie. 1 grudnia 2010 r. wybrany na stanowisko Marszałka Województwa Lubelskiego. 30 czerwca 2014 r. Krzysztof Hetman został posłem do Parlamentu Europejskiego. Był członkiem Komisji ds. Rozwoju Regionalnego, Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych oraz Komisji Ochrony Środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności.

W wyborach do Sejmu RP w październiku 2023 r. wybrany na posła X kadencji.

Krzysztof Hetman jest absolwentem Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. W 2002 r. ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL