Komunikat prasowy po posiedzeniu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

23.10.2022
  • Fatalny stan finansów publicznych i rosnące ryzyko stagflacji. Łamanie zasad konstruowania budżetu;
  • Brak realnej walki z inflacją i gwałtowny wzrost kosztów obsługi długu publicznego;
  • Nieprzestrzeganie zasad praworządności i nadmierna represyjność państwa wobec obywateli, w tym przedsiębiorców;
  • Ogromne koszty gospodarcze konfliktu polskiego rządu z Unią Europejską i przedłużający się brak środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy oraz zagrożenie wypłaty środków z funduszy spójności;
  • Niekontrolowany wzrost cen energii zagrażający firmom oraz realna perspektywa kryzysu energetycznego.

Stabilizacja cen nośników energii oraz strategia energetyczno-klimatyczna Polski, zdławienie inflacji, przywrócenie relacji z Unią Europejską i odblokowanie środków z nowej perspektywy finansowej oraz z Krajowego Planu Odbudowy – to najważniejsze rekomendacje z posiedzenia Gospodarczego Gabinetu Cieni, think tanku BCC, które odbyło się w warszawskim Pałacu Staszica 19 października 2022 r.

Ceny energii i jej nośników w znaczącym stopniu determinują konkurencyjność gospodarki. Ceny te w dużej mierze są efektem archaicznego miksu energetycznego opartego na ponad 70-cioprocentowym udziale węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej. Z tego powodu należy pilnie zaktualizować Politykę Energetyczną Państwa do 2040 roku oraz przedstawić Komisji Europejskiej długoterminową strategię klimatyczną. Niezwłocznie należy również wdrożyć mechanizmy wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii i infrastrukturę energetyczną.

Jednym z najważniejszych problemów staje się konieczność zdławienia galopującej inflacji. Narodowy Bank Polski w założeniach polityki pieniężnej na rok 2023 podtrzymał cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z odchyleniem na poziomie +/- 1 proc. Bez podjęcia realnych działań antyinflacyjnych ten cel uważamy za nieosiągalny. Jeśli RPP i zarząd NBP nie zareagują zacieśnieniem polityki pieniężnej, to możliwe jest dalsze osłabienie złotego oraz utrwalenie poziomu inflacji w 2023 r. na poziomie 20%, z ryzykiem znacznego przekroczenia tego poziomu. W takim przypadku, poprawa sytuacji makroekonomicznej mogłaby mieć miejsce dopiero w latach 2024-2025, ale tylko pod warunkiem porozumienia z UE i wdrożenia programów wsparcia. Nader krytycznie oceniamy całkowity brak koordynacji między polityką pieniężną i fiskalną.

Brak środków z Krajowego Planu Odbudowy i funduszu spójności ma bardzo negatywny wpływ na naszą gospodarkę. Hamuje inwestycje centralne i lokalne, których poziom i tak już jest krytycznie niski, osłabia działania na rzecz umacniania kursu złotego i antyinflacyjne, pogarsza konkurencyjność polskich przedsiębiorstw oraz obniża zaufanie dla inwestycji zagranicznych w Polsce.

Negatywny wpływ na kondycję gospodarki ma również stan zarządzania majątkiem skarbu państwa. Odnotowujemy niepożądane zjawiska takie jak zdecydowany wzrost skali ręcznego sterowania spółkami skarbu państwa oraz spotęgowanie chaosu kompetencyjnego i braku koordynacji w sposobie zarządzania.

Stabilizacji gospodarki nie sprzyja rozchwiany system podatkowy, który w postaci zmienianych przepisów Polskiego Ładu zaskakuje przedsiębiorców i inwestorów. Stabilne otoczenie prawno-podatkowe jest kluczowym elementem budowania zaufania do państwa. Postulujemy ustabilizowanie wszelkich zmian prawnych i wprowadzenie rocznego vacatio legis.

Opowiadamy się za konsekwentnym odejściem postsowieckiego modelu opresyjnego państwa. Należy przestrzegać zasad praworządności oraz usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Nader krytycznie oceniamy również pokazowe, szeroko nagłaśniane w mediach zatrzymania, które obserwowaliśmy w ostatnim czasie.

Komunikat po posiedzeniu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Transmisja posiedzenia GGC >>>

Dodatkowy komentarz >>>

Poszczególne raporty sektorowe będziemy publikować w ciągu najbliższych dni.

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kasprzak
Rzecznik BCC
M: 608 529 504
E: miroslaw.kasprzak@bcc.pl

O Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Centre Club:

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC to think tank powołany w kwietniu 2012 r. Celem GGC jest wsparcie działań służących gospodarce, inspirowanie i monitorowanie prac resortów kluczowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości. To rząd gospodarczych fachowców, będących najbliżej problemów, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy i gospodarka.

Pełen skład Gospodarczego Gabinetu Cieni >>>

O Business Centre Club:

Business Centre Club to prestiżowy klub biznesu dla przedsiębiorców i największa w kraju ustawową organizacją indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tysięcy pracowników, obroty firm sięgają 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w blisko 250 miastach. Na terenie całej Polski działają 22 loże regionalne. Do tego wyjątkowego klubu biznesu należą przedstawiciele wszystkich branż, w tym zarówno międzynarodowe korporacje jak i polskie duże i średnie przedsiębiorstwa.

BCC to platforma biznesowa, ale również networkingowa. Skupia elitarną społeczność ludzi różnych środowisk, których łączy wspólna idea budowania silnego biznesu i silnej polskiej gospodarki ‒ podstawy bezpiecznych społeczeństw i państw.

BCC prowadzi aktywny lobbing gospodarczy na rzecz obrony interesów polskich przedsiębiorców, rozwoju gospodarki wolnorynkowej, tworzenia dobrego prawa. Jest organizacją międzynarodową, członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego ‒ instytucji opiniującej przy Komisji Europejskiej w Brukseli.

W październiku 2022 roku Business Centre Club objął na 12 miesięcy przywództwo w Radzie Dialogu Społecznego, w której reprezentuje interesy pracodawców i uczestniczy w najważniejszych sprawach społecznych i gospodarczych kraju.

Więcej o BCC >>>

Linkedin >>>

Facebook >>>

Twitter >>>

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL