Opinia BCC nt. ustawy o fundacji rodzinnej

10.01.2023

Ustawa o fundacji rodzinnej, przyjęta przez Sejm RP w dniu 14 grudnia 2022 r., stanowi odpowiedź na potrzebę polskiej przedsiębiorczości rodzinnej wyznaczenia ram prawnych dla procesu sukcesji pokoleniowej. Ustawa ta wprowadza do porządku prawnego nową instytucję, na wzór zagranicznych fundacji prywatnych, do której możliwe będzie przeniesienie całości lub części posiadanego majątku, czyniąc fundację jej właścicielem.

Business Centre Club pozytywnie ocenia zarówno prace nad projektem ustawy, jak i samą jej treść, wskazując jednocześnie obszary wymagające poprawek.

W opinii Agnieszki Krysik, ekspertki BCC i przewodniczącej Komisji BCC dla Rodzinnych, kluczowe dla właściwej realizacji celi gospodarczych i sukcesyjnych w przypadku właścicieli nieruchomości rolnych, jest pozbawienie KOWR uprawnień do nabycia nieruchomości rolnych, akcji i udziałów w spółkach posiadających nieruchomości rolne, które przenoszone będą na fundację rodzinną. Pozbawienie KOWR uprawnień w tym przypadku pozwoli zachować prawa do majątku rodzinnego, skupiane przez fundację. W przeciwnym razie wielu fundatorów (właścicieli majątków ziemskich, gruntów rolnych, gospodarstw rolnych) nie zdecyduje się na wykorzystanie fundacji w procesie sukcesji. Bez wątpienia nie taki był zamysł ustawodawcy i środowiska firm rodzinnych na etapie projektowania przepisów.

Opinia eksperta >>

Kontakt do eksperta >>

Komisja „BCC Dla Rodzinnych” >>

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL