„Budując dla pokoleń”, czyli prof. Mariański o firmach rodzinnych

11.03.2021

Nie pozwól, by sukces Twojej firmy zniszczył Twoją rodzinę! Co zrobić, by do tego nie dopuścić? Wystarczy sięgnąć po najnowszą książkę prof. dr hab. Adama Mariańskiego, zaufanego doradcy firm rodzinnych, eksperta BCC ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji.

Średni czas istnienia firmy rodzinnej na świecie wynosi 24 lata. To zaledwie jedno pokolenie. Obecnie ponad 40% polskich firm funkcjonuje dłużej niż 20 lat. Właśnie wchodzą w okres zmiany pokoleniowej. Jeśli ich właściciele chcą, by ich rodziny i firmy wyszły z tego całe, powinni mieć już przynajmniej opracowaną strategię transferu. Niestety, większość z nich nawet nie zaczęła tego procesu.

Rodzina i firma są jak rewers i awers. Jeśli przekształcenie przedsiębiorstwa nie zostanie odpowiednio przygotowane, w efekcie kryzys dotyka również rodziny. Padają trudne słowa, podejmowane są pochopne decyzje i ujawniane są fakty, które być może nie powinny ujrzeć światła dziennego. Trudno jest cofnąć czas, a trauma i konflikt pozostają na lata.

„Budując dla pokoleń” to nie jest kolejna lektura dla prawników. Ta książka powstała specjalnie z myślą o przedsiębiorcach. O właścicielach firm rodzinnych, którzy stanęli u progu zmiany. To lektura obowiązkowa dla tych, którym udało się osiągnąć sukces w biznesie i chcieliby podzielić się nim ze swoimi bliskimi i przyszłymi pokoleniami.

„Budując dla pokoleń” to napisany przystępnym językiem, wyczerpujący i zgodny z najnowszym stanem prawnym przewodnik, który pozwala zrozumieć, na czym polega złożony proces budowy przedsiębiorstwa rodzinnego.

Książka ukazuje się w idealnym momencie. Właśnie dobiegają końca prace nad projektem ustawy o polskich fundacjach rodzinnych. Dzięki lekturze przedsiębiorcy będą mogli zapoznać się z wszystkimi instrumentami budowania firmy na pokolenia.

 

Prof. dr hab. Adam Mariański jest adwokatem, doradcą podatkowym oraz doradcą firm rodzinnych – sam również prowadzi jedną z nich. Od lat pomaga przedsiębiorcom we wdrażaniu procesów przekształceniowych i obserwuje, jak trudne jest to zadanie. Zwłaszcza dla właścicieli firm które odniosły sukces. Patrząc na statystyki, można śmiało powiedzieć, że dla większości firm zmiana pokoleniowa to początek końca. Podczas swojej praktyki prof. Mariański miał okazję obserwować niejeden konflikt rodzinny i niejeden kryzys w firmie. Wielu z nich można było uniknąć, gdyby tylko właściciele przedsiębiorstw nie popełnili błędów. Właśnie w tym celu powstała książka „Budując dla pokoleń”.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL